Filmler ve Diziler

1984 Kitap İncelemesi

Bu yazımda size George Orwell den okuduğum ikinci kitap(birinci kitap Hayvan Çiftliğiydi) olan 1984 adlı kitaptan biraz bahsedeceğim distopik yazılan bu kitapta gerçek dışı gibi gösterilen olaylar, kişiler veya dünyalar üzerinden 1949 dan tarihteki ve günümüzdeki önemli meselelere değiniyor.

Bu kitap ilk olarak 1949 yılında yayınlandı ilk adı Avrupa’daki Son Adam (The Last Man in Europe) olan roman daha sonra pazarlama amacı ile 1984 – Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adını almış.

1984 kitabı distopya olarak kategorize edilmiş olsa da gelecekte yaşanması olası egemenlik anlayışının zedelenmesi, halk iradesine yapılan darbe ve yozlaşan ülke yönetimi gibi konuları ele alıyor ve günümüz dünyası git gide 1984 kitabının distopyası’nın içine çekiliyor.

1984 kitabında Avrasya, Doğu Asya ve Okyanusya olmak üzere, sürekli bir egemenlik mücadelesi içerisinde olan üç büyük devletten bahsediliyor her devletin farklı yapısının olmasından bahsediliyor olsa da hepsi aynı baskıcı rejimler tarafından yönetiliyor.Bireylerin düşünmesi yasaklanıyor hatta düşünce suçu diye bir kavram bile var.

Tek doğrunun partinin söyledikleri olduğu söyleniyor insanlara ve evlerine konulan ekranlar aracılığıyla her hareketleri gözetim altında tutuluyor ve eğer kameralarla sizin farklı düşündüğünüzü hatta düşündüğünüzü fark ederlerse sizi tutukluyorlar.

“Biz maddeye hükmediyoruz çünkü zihne hükmedemiyoruz. Gerçeklik kafanın içindedir.”

Kitapta baş kahramanımız Winston, düzenin sürüp gittiği Okyanusya ülkesinde dış parti üyesi olarak yaşıyor. Winston’un yaşadığı Okyanusya “Büyük Birader” olarak bilinen gerçek bir kişi olup olmadığı bile bilinmeyen biri tarafından yönetiliyor.Halkın neredeyse her yerde gördüğü “sizi izliyoruz, bizden kaçamazsınız” cümlesiyle algı dayatılması yapılıyor.

Savaş barıştır.
Özgürlük köleliktir.
Cahillik güçtür.

Parti’nin çok önemli iki ilkesi var bunlardan biri insanların sadece partinin istediği şeyleri söylemesini ve düşünmesini sağlayacak olan “Yenisöylem” adı verilen bir dil diğeri ise partinin mantıksız söylemlerinde dahi kesinlikle haklı olduğunu insanlara kabul ettiren “Çiftdüşün” ilkesi.

Toplum Proleterler ve Parti üyeleri diye iki gruba ayrılmış ve parti üyeleri de iç ve dış parti üyeleri diye ayrılmıştır. kahramanımız Winston dış parti üyesidir.

Winston da bir dış parti üyesi olarak kendine verilen görevleri yerine getiriyor ama içten içe bir şeylerin yanlış olduğu düşünüp gene içten içe baş kaldırıyor. Bunu dışarıya vuracak cesareti olmadığı için eski bir antikacıdan aldığı deftere her evde bulunan tele ekranlardan gizli bir şekilde günlük tarzında yazılar yazıyor.

Gün geçtikçe güvenebileceği insanlar arıyor (bunu bazen samimi bir bakışla yapıyor) ve içinde tuttuğu isyan ateşini farklı bir boyuta taşıyor. Ama bu toplumsal bir isyan değil bireysel bir isyan.Tüm kitap boyunca kendinizi bir nevi Winston’un yerine koyup çevrenizdeki insanların güvenirliğini ve günümüzün politik ve toplumsal olaylarıyla ilgili çıkarımlar yapıyorsunuz.

Kitapta genel olarak bireysel olarak parti yasaklarını yıkmaya çalışan bir Winston görüyor ve partinin neredeyse en büyük yasağı olan cinsel ilişki yasağını hunharca çiğnediğini okuyoruz.

Bağlılık, düşünmemek demektir, düşünmeye gerek duymamak demektir. Bağlılık, bilinçsizliktir.

Kitabın 1956 senesinde BBC tarafından yayınlanmış bir diğeri de 1984 senesinde yayınlanmış olan iki adet filmi bulunmakta.Filmleri pek tavsiye etmiyorum çünkü sizin hayal gücünüzde kurduğunuz Winston, Julia, Büyük Birader… karakterleri sizin hayal gücünüzde daha gerçekçi ve daha hoş, bırakın öyle kalsın.

Kült eserler arasına girmiş olan 1984 kitabını okumak zaman zaman sürükleyici zaman zaman da sıkıcı oldu özellikle betimleme bölümleri beni daraltan kısımlardan biriydi.Gayet açık dilde yazılmış olan bu kitabın sihri okunduğu her döneme uyum sağlıyor olabilmesi.

Düşünün henüz yasak değil.

George Orwell kimdir yazısını okumak için tıklayın.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top