Girişimcilik

21 Gün Tekniği Nedir?

21 gün kuralı, bir alışkanlığı kazanmak için 21 gün boyunca aynı düzende yapılması gerektiğini anlatan bir sistemdir.

Bilim insanlarına göre Kendi kendinize bir şey öğrenmeniz için gereken süre. Ne eksik ne fazla tam 21 gündür

Psikolog Cansu Avcı, “Yapılan araştırmalara göre beyinde bir nöronun yeni bir bağlantı kurma süresi 21 gündür. Bir davranışı 21 gün boyunca hiç ara vermeden tekrar etmek, kurulan yeni nöron bağlantısı sayesinde o davranışın alışkanlık haline gelmesini sağlar. Bu nedenle alışkanlıklar tekrarlanarak kazanılmaktadır. Zihniniz ve kaslarınız tekrar edilen bir şeyi otomatiğe dönüştürür.” diyor.

21 günde hayatımızda neleri nasıl değiştirebiliriz?

Eğer isterseniz her şeyi değiştirmeniz mümkün

21 gün için kendinize koyduğunuz hedef her ne ise,

sigarayı azaltmak veya bırakmak

daha erken uyumayı alışkanlık edinmek

daha az abur cubur yemek

erken kalkmak

yürüyüş yapmak

diyet yapmak gibi hedefleri gerçekleştirebilirsiniz.

21 gün taktiğini uygulamak için tüyolar. 

1-21 gün boyunca olacaklara değil, 21 günün sonunda kim olacağınıza ve yeni alışkanlığına odaklanın. 21 gün geçmiş gibi olumlamalar yapın.

2-Öğrenmeler zincir şeklinde olur. 21 gün boyunca bazı günler çok zorlanacak, bazı günler vazgeçmek isteyecek, bazı günler kaytarmaya meyilli olacaksınız. Bu öğrenme eğrisidir. Bunun, sizin motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyin. Yolda kalmak konusunda ısrarcı olun ve iradenizi gösterin.

3-Kendinizi değiştirmek istediğiniz davranışı tam yapmak üzereyken  bulacaksınız. Kendinizi gözleyin, fark edin. Baskı yapmayın, itici güç kullanmayın. Ters tepebilir.

4-Sonuç, yüzde 100 istediğiniz gibi değilse, olandan mutsuz olmayın. Belki de şimdilik bu kadarına hazır olduğunuzu unutmayın. Kendinize zaman verin. Bir niyetin gerçeğe dönüşebilmesi için irade, irade için de her zaman umut gerekir. Yaşamın kendisi bu umudu barındırdığından, insan isterse yapamayacağı şey yoktur. Sonucu değil yolun tadını çıkarın.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top