Kültür ve Sanat

7 Nota 7 Şarkı

Artık sizlere haftalık 7 şarkı paylaşacağım . Tek bir müzik türü değil , her türden olacak .

1.Evgeny Grinko – valse

Rusya’nın Jukovski şehrinde 1984 yılında dünyaya gelen Evgeny Grinko, genç yaşlardan itibaren müzik ile ilgilenmeye başladı . Bir müzik aletini çalmak ayrı bir şey ,bir müzik aletini kanuşturmak ayrı bir şey. Evgeny, müzik aletini konuşturuyor. Evgeny Grinko da enstrüman ile herhangi bir cümle kurmadan bize derdini anlatabilen bir sanatçıdır.

2008 yılında küçük bir turneye çıktı. 2010 yılında size önerdiğim ”Valse ” isimli eserini yazdı .Evgeny Grinko’yu yakın tarihte keşfettim. Tam olarak keşfettim de değil bir kişinin önerisi üzerine dinledim.  Daha önce nasıl dinlemedim diye kendime kızmadım değil.

Şimdi sizi bu muhteşem eser ile baş başa bırakıyorum .

 

ceza feat. Sezen Aksu – Gelsin hayat bildiği gibi

Sizlere ne Ceza’yı ne de Sezen Aksu’yu anlatmayacağım. İkisi de Türkiye’de kendi  müzik alanlarında sayılı isimlerinden. Şarkının sözlerinde Ceza kendi hayatından bahsediyor. Günümüzde çıkan rap ya da Trap şarkılardan sonra bu eserlerin değerini daha iyi anlaşılıyor.

Erkin Koray – Sevince

Erkin Koray 1976 yılında çıkardığı albümün içinde bulunan nadide parçalardan birisi. Türkiye 1978 yılında Eurovision’a bu parça ile katılmış ve birinci olmuştur.

Her insan aşık olamaz, birilerini sevemez . En azından bir şarkı sevelim , bir kitap sevelim veya bir hayvan sevelim ama bir şey sevelim . Erkin Koray’ın da dediği gibi ”Sevince tüm insanlar bir başka..”

Yüksek Sadakat – Kafile

Yüksek Sadakat, Türk rock grubudur. İlk olarak 1997 yılında Filinta adıyla kurulan grup, 2004 yılında ise Yüksek Sadakat olarak ismini değiştirdi. Grubun temelleri şarkı yazarı ve basgitarist Kutlu Özmakinacı tarafından atıldı. Yüksek Sadakat ismi müziğe olan bağımlılıklarından dolayı bu ismi kullanıyorlar.

 

 

Aytekin Ataş – Ha Bu Ander Sevdaluk

Bu şarkıyı 2006 yılında çıkan Baş rollerinde Murat Yıldırım ve Burçin Terzioğlu’nun oynadığı Fırtına dizisinde duymaya başladık.

Ander kelimesinin karadeniz bölgesinde çok anlamı olmakla beraber Ander Sevdaluk’ta    ” sonsuz sevmek ” anlamında kullanılmıştır.

Can Kazaz – Bunca Yıl

Can Kazaz’ın 2017 yılında çıkan Ben Sizden Kaçtım adlı albümünde yer alan pop türünde bir şarkı. ilk defa bir kafede otururken arkadan çalan şarkıya eşlik etmeye çalışıp beceremem ile duymuştum. ilk girişteki klarnet sesi o kadar güzel ki insanı şarkının içine çekiyor.

 

Dharia – Sugar & Brownies

2018 yılında çıkan Dans\ Elektronik türünde çıkmış bir şarkıdır. İnsanı dans etmeye teşvik eden , en azından bende öyle etki bırakan bir şarkı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: