Yaşam

”ACI, ÖZGÜRLÜK, DÜŞÜNCE”

 

Hepsinin gözlerde saklı olduğunu savunurum. Gözler, acı da ağlar ya da boşluğa bakar, özgürlükte ışıldar, düşündüğünde ise dışarı fırlayacak gibi olurlar. İşte insan bu üçünden ibarettir. Bu üçü olmadan da bir anlam ifade ettiğini düşünmüyorum. Acıyı en başa aldım çünkü insan orada ayrı bir demleniyor. İnsan acısında pişiyor ve büyüyor. En önemlisi acı yıkıcı gibi görünse de insan en çok acısında güçleniyor.

Özgürlüğü ise acıdan sonra düşünceden önce aldım çünkü bir terapi gibi, gibi değil terapi hatta. Güldüğümüz, içimizi huzur kaplayan her şey bizim özgürlüğümüzdür. Bizi biz yapan, içimizi kıpır kıpır hale getiren, en şaşalı nokta özgürlüğümüzdür.

Düşüncelerimiz… Ahh… İşte düşüncelerimizin kölesiyiz. Bizi alıp götürür, gezdirir hiç bilmediğimiz bir diyarda. Bazen uçuruma götürür, bazen ise bir gölün kenarında bırakıverir. Anlamayız mesela bazen hiç gitmek istemediğimiz bir noktaya götürür ve nereye diye sormayı unuttuğumuz zamanlar olur. Ama bu güzel bir kölelik olsa gerek, yoksa insan kendini nasıl bulurdu? Kalkıp gitmesi gerektiği noktayı, durup kalması gerektiği noktayı, ayıklayacağı şeyleri nasıl bulabilirdi?Gerçekten de üçünden ibaretiz ama bunu anlamamız ne kadar zaman alır bilemeyiz. Umudumuz en kısa zamanda böyle güzel bir üçlüye kavuşmak ve ölmeden önce bunlarla birlikte ölmek olsun.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: