Bilim ve Teknoloji

Alan Turing Kimdir?

Alan Mathison Turing, 42 yıllık kısacık hayatına bugünkü teknolojik gelişmelerin temelini oluşturan birçok şeyi bilim dünyasına kazandıran bir dahidir.

23 Haziran 1912’de İngiltere’nin başkenti Londra’da dünyaya geldi. Babası Julius Mathison Turing Hindistan’ın Orissa şehrinin Chatrapur kasabasında İngiliz kolonisinin devlet memuruydu.

6 yaşında St Michaels okuluna başladı. 1926 senesinde Dorse’te pahalı bir özel okul olan Sherborne Okulu’na kayıt oldu. Bu dönemde üst sınıftaki bir öğrenci olan Christopher Morcom ile dostluk ve aşk ilişkisi kurdu. Morcom tüberküloz nedeniyle ölünce Turing’in dini inancı yıkıldı ve ateist oldu. 1931-1934 seneleri arasında Cambridge Kings Kolej’de eğitim gördü.

Matematik bilgisi ile 2. dünya savaşını sonlandıran, tahminen 14 milyon insanın hayatını dolaylı olarak kurtardı, savaşın 2 yıl erken bitmesini sağladı.

Bilgisayar biliminin kurucusu, ilk yazılım dilini geliştiricisi, bugünkü yapay zekanın temelini oluşturan düşünen bilgisayar fikrini ilk ortaya atan, modern felsefe tarihinde en çok alıntı yapılan makalelerden birini yayımlayan bilgisayar bilişimcisi oldu.

Eşcinsellik suçlamasından yargılanan Turing 1 yıl boyunca kimyasal olarak hadım etme yöntemi olan östrojen iğnesi olmaya mahkum edildi. Suçlu bulunduğu için devletin gizli işleri için güvenilirlilik izni kaldırıldı ve GCHQ’daki kriptonik konular üzerine devam eden danışmanlığına son verildi.

8 Haziran 1954’de temizlikçisi, Alan Turing’i Mancester’daki evinde ölü olarak buldu. Yatağının kenarında bıraktığı siyanürlenmiş zehirli elmayı yiyerek öldüğü tespit edildi.

1966 senesinden bu yana Alan Mathison Turing anısına ”Bilgisayar Mekanizmaları Birliği” tarafından her sene bilgisayar camiasına teknik makaleler yazan bir kişiye bilgisayar biliminin nobeli sayılan ”Turing Ödülü” verilmektedir.

23 Haziran 2001’de Manshester’da Whitworth sokağındaki üniversite binaları arasında bulunan Sackville Park’da Turing’in bir bronz heykeli dikildi.

 

”Dikkatle dinliyor musunuz? Güzel. Bir şeyi dikkatle dinlemiyorsanız önemli bazı şeyleri kaçırırsınız! Duraklamayacağım. Söylediklerimi tekrarlamayacağım. Ve siz de sözümü kesmeyin!” sözleriyle başlayan, baş rolünü Benedict Cumberbatch ‘ın oynadığı Enigma adlı film, Alan Turing ‘i yakından tanımak isteyenler için mükemmel bir yapıt.

 

Apple’ın ısırılmış elma logosunun Turing’in intihar etme yönteminden geldiği düşünülmektedir.

Şuan kullandığımız tüm kod tabanlı teknolojik aletleri Alan Turing’in o yıllarda yapmış olduğu çalışmalara borçluyuz.

Teşekkürler Alan Turing!

Makineler Düşünebilir mi?(Yapay Zeka) yazımızı okumak için tıklayın.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Makineler Düşünebilir Mi? - Kırkiki.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top