Bilim ve Teknoloji

Atom nasıl parçalanır?

Atom kelimesi yunancadan gelmekte olup maddenin parçalanamaz en küçük yapı taşı anlamına gelir.

Atomun parçalanabileceğini ilk olarak Günümüzden 1200 küsur yıl önce Harran Üniversitesi Rek­törü (Başmüderris) ve fizik kimya porfesörü Cabir bin Hayyan, bir fizik dersinde öğrencilerine şu açıklamayı yaparak söylemiştir.

“- Madde, yoğun bir enerjidir. Yunan fizikçilerinin maddenin bölüne bölüne nihayet bölünüp parçalanamaz en küçük bir parçada son bulduğuna ve eşyanın bu sayısız parçalardan meydana geldiğine dair iddiaları yanlıştır. Cüz’i lâyetecezza (yunancası atom) adı verilen parçalanmaz kabul edilen bu nesne de parçalanır ve bundan enerji hâsıl olur. Bu öyle bir güçtür ki, Allah göstermesin, Bağdat gibi bir şehri bile yok edebilir.”

Fisyon bir atom çekirdeğinin parçalanarak 2 elementin oluşturulduğu duruma denir. Fisyon olayı genellikle atom proton sayısı nötron sayısı fazla olan atomlarda gerçekleştirilir.Bir atomun proton sayısının nötron sayısına bölümü o atomun radyoaktifliğini belirler.

Nükleer fisyon olayını bulan tarihteki ilk bilim insanı da Otto Hahn‘dır. Otto, asla bölünemeyeceği düşünülen atomun aslında parçalanabilir olduğunu bularak 1944’te Nobel Kimya Ödülü almıştır.

Fisyon işlemini gerçekleştirebilmek için nötron bombardımanına ihtiyaç vardır. Nötron bombardımanı, nötronların atom çekirdeğine doğru fırlatılmasıdır.Nötron bombardımanı, Nötron ışıması ile yapılır.

Fisyon işlemi sırasında açığa bir enerji çıkar. Ama bu atom bombası kadar büyük bir enerji değildir o kadar büyük bir enerji olabilmesi için bu işlem fazla sayıda tekrar edilmeli.

Şuana kadar atom bombası da dahil olmak üzere nükleer enerji için kullanılan işlemlerin neredeyse tümünde Uranyum(235) elementi kullanılır.

Uranyum 235 fisyon işleminde ortaya 2 adet elementin çıkmasıyla beraber etrafa nötronlar dağılır. Etrafa dağılan bu nötronlar eğer başka Uranyum 235 elementine de isabet edip onları da parçalarsa ortaya bu işlem bir döngü gibi çoğalarak tekrar etmeye başlar. Bu işleme de zincirleme (reaksiyon) fisyon adı verilir. İşte zincirleme fisyon olayından sonra atom bombası gibi büyük enerjiler açığa çıkar.

Atom parçalaması ile sadece atom bombası mı yapılır?

Hayır.

Bu yöntem bir çeşit enerji kaynağı olarak da kullanılabilir. Kontrollü olarak Uranyuma fisyon işlemi uygulanırsa ortaya çıkan enerji elektrik enerjisi olarak kullanılabilir. Şuan teknolojisi ilerlemiş ülkelerde Nükleer Santraller ile yüksek enerji üretimi gerçekleştirilmektedir. Türkiye de de Mersin bölgesinde Akkuyu Nükleer Tesisi ile elektrik üretilmesi planlanmaktadır.

Her ne kadar birçok ülke nükleer santral ile enerji üretiyor olsa da bunun çok ciddi riskleri var. Ufak bir kontrol hatasında içinde bulunduğu şehri yerle bir edecek bir enerji salınımı meydana gelebilir ve yüzyıllar sürecek genetik bozulmalara yol açabilir.

Bilinen en büyük nükleer kaza mutlaka duymuş olacağınız Çernobil facisaıdır. Çernobil nükleer tesisi Ukrayna’nın  Kiev’de Pripyat şehrindedir Pripyat şehrinde artık kimse yaşamamaktadır.

Atom bombasının mucidi Albert Einstein Abd’nin Japonya daki Nagasaki deki saldrısından sonra şu sözleri söyleyerek tarihe damga vurmuştur.“Bilseydim, bilim adamı değil çilingir olurdum!”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top