Bilim ve Teknoloji

Avengers: E-Tron?

Geçtiğimiz günlerde, bütün dünyanın merakla beklediği Avengers serisinin son filmi olan Avengers: Endgame çıktı. Filmin çıkar çıkmaz gişe rekoru kırmasına şaşırmadık. Ama içinde uzay gemilerinin, zaman yolculuklarının ve bulunması günümüzden çok uzak olan teknolojik aletlerin olduğu filmde, Audi E-Tron olması dikkatimizi çekti. Fakat araba tasarımının o zamanın teknolojisine yakışır şekilde görünmesi, filmde hiçte kötü gözükmemiş. Yenilmezler ekibinin kullandığı arabadan bahsediyoruz. Peki nedir bu Audi E-Tron?

Audi E-Tron, Audi’nin ilk ve tam elektrikli otomobilidir. Artık hem batarya teknolojisi ilerlediği için hemde sera gazlarından dolayı gezegenimiz kötü bir hal almaya başladığından, yatırımcılar elektrikli arabalara önem vermeye başladı. İlk olarak Tesla Motors’un elektrikli araba yatırımlarından sonra, köklü araba firmaları da elektrikli arabalara yönelmeye başladı. Toyota’nın çıkardığı hibrit modeli Toyota Prius hem elektrik ve hem benzinle çalışabilen bir araba. Şimdi bizim asıl konumuz olan Audi E-Tron’nun özelliklerine bakalım.

Otomobil ilk olarak, Audi E-Tron Quattro ve Audi E-Tron Sportback modelleri ile çıkıyor. Güçlü özellikler sayesinde bu aracın SUV segmentindeki diğer elektrikli araçlara iyi bir rakip olacağı bekleniyor.

Şarj özelliği olarak araç, 30 dakikada %80 şarj edilebiliyor ve Audi E-Tron yarım saatlik şarj dolumu ile 260 KM’ye kadar yolculuğa olanak sağlıyor.

Audi E-Tron aynaları yani “sanal yan aynaları” konsept tasarımında gösterildiğinde sosyal medyada epey dikkat çekmişti. E-Tron’da ayna yerine aynaların bulunduğu yere koyulan kameralardan, araç içerisindeki ekranlara dijital bir görüntü aktarımı sağlanıyor.

Audi E-Tron, 0’dan 100’e 5.5 saniyede çıkabiliyor. Bu değer SUV elektrikli otomobiller için gayet iyi bir değer diyebiliriz.

Audi E-Tron’da sanal asistan Alexa’nın kullanılması planlanıyor. Aracın içerisindeki sesli komut ile kontrol edilebilen bütün mekanizmalar Alexa sanal asistanı ile sağlanacak.

Audi E-Tron’un satış fiyatı, vergiler hariç 74.800 dolardan başlıyor. Audi firması, ön sipariş ile sipariş verenlerin araçlarına 2019’un Mayıs ayında kavuşacaklarını söylüyor.

 

 

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: