Kültür ve Sanat

Bir Bilim-Kurgu Şöleni ‘’Dan BROWN’’

Yazımızda kitaplar ile ilgili herhangi bir spoiler bulunmamaktadır!

Kitap okumak belki çok zordu benim için 12-13 yaşlarımdayken, ta ki Dan Brown’a rastlayana kadar. İsminden midir bilmem fakat çok etkilenmiştim ‘Kayıp Sembol’ adlı romanından. Raflarda görür görmez tamam bunu alacağım ve okuyacağım dedim içimden. Başladım heyecanlı bir şekilde ve resmen soluksuz okudum. 2 günde bitti fakat kopamadım ben o kitaptan.

Başka bir romanı vardır dedim, mutlaka olmalı. Araştırmam sonucu anladım ki Dan Brown zaten kendini ispat etmiş bir yazarmış. ‘Da Vinci Şifresi’ adlı romanın yazarıymış kendisi. Kitabın ilk çıktığı dönem siyasi açıdan da oldukça etkisi olmuş.

 

Dan BROWN’IN hayatı

Macera romanların en sevilen yazarlarından olan Dan Brown, 22 Haziran 1964 tarihinde Amerika’nın New Hampshire eyaletinde dünyaya geldi. Dan Brown, lise yıllarında müzikle ilgiliydi; çünkü hayattaki tek amacı albümleri çok satan başarılı bir müzisyen olmaktı. Okulda müzik kulübüne katıldı.

Amherst Üniversitesi’nde İngilizce ve İspanyolca eğitimi aldı. İspanya’da Sevilla Üniversitesi’nde Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği slaytı önünde bir hocanın açıklamalarını dinledi. Bu ders ona Da Vinci Şifresi kitabı için ilham kaynağı olacaktı.

Brown, 1991’de Los Angeles’a taşındı ve buradaki Beverly Hills Hazırlık Okulu’nda İspanyolca öğretmenliği yapmaya başladı. Burada ilerde eşi olacak Blythe ile tanıştı. Blythe aynı zamanda Dan Brown’ın menajerliğini üstlenmişti. Bu sayede “Melekler ve Şeytanlar” adlı albümünü ortaya çıkardılar; ancak albüm hiç ilgi görmedi. Tek yararı, Dan Brown’ın sonradan yazacağı bir romanın ismi olmasıydı.

Dan-Blythe çifti, müzikle uğraşmaya devam ediyorken birkaç kitap da yazdılar. Mizahi bir dille yazılmış “Sakınılacak 187 Erkek”, “Duygusal İlişkilerde Öfkeli Kadının Hayatta Kalma Rehberi”… Kitaplar ilgi görmedi.

Bir gün Dan Brown’ın ve eşinin öğretmenlik yaptığı okula iki gizli servis ajanı geldi, dönemin Amerikan Başkanı Clinton hakkında uygunsuz içerikte mail yazıp arkadaşına gönderen bir öğrenciyi soruşturuyorlardı. Çocuğun yazdıklarında ciddi olup olmadığını öğrenmek istiyorlardı. Bu olay, Dan Brown’a ilk romanı Dijital Kale için ilham kaynağı oldu.

İnternet, o yıllarda yaygınlaşmaktaydı ve bu konuda bir kitap yazmak için en uygun zamandı. Nitekim Dan Brown kitabı yazdı ve kitap yayımlandıktan sonra etkileyici bir başarı elde etti. Dijital Kale, Ulusal Güvenlik Teşkilatı ile halkın arasındaki mahremiyet durumunu ele alıyordu.

Dan Brown 2001’de yayınladığı ikinci romanı, İhanet Noktası ile teknolojinin halktan gizlenen yanları, güvenlik ve ahlak temalarını işledi ve şanını ikiye katladı.

Dan Brown’un babası matematik profesörü, annesi ise ilahiyat müzisyeniydi. Bu, dinin ve bilimin bir arada yaşadığı bir ailede büyüyen Dan Brown’ın edebiyat hayatındaki en önemli etkendi ve ilham kaynağıydı. Melekler Ve Şeytanlar adlı kült eserin ortaya çıkma nedeni buydu. Yazarın bu kitabı, din ve bilim kurumlarının arasında geçen mücadeleyi anlatıyordu.

Melekler ve Şeytanlar’ın devamı niteliğindeki Da Vinci Şifresi’yle bugünkü ününe ulaşan Dan Brown, kitabın müthiş bir satış başarısı yakalaması bir yana büyük tartışmaları da beraberinde getirmişti.

Dan Brown’ın bir sonraki kitabı Kayıp Sembol, mason temasını işlemişti.

Dan Brown’ın 2013’de yayımladığı Cehennem adındaki kitabındaki olayların bir kısmı İstanbul’da geçmekteydi.

Dan Brown Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci Şifresi, Kayıp Sembol ve Cehennem kitaplarını Robert Langdon serisi olarak adlandırmıştır. Bu serinin baş karakteri tıpkı, Agatha Christie’nin Hercule Poirot’su olduğu gibi, Robert Langdon’dur.

Sinemaya uyarlanan Melekler ve Şeytanlar , Cehennem , Da Vinci Şifresi kitaplarının ikonik karakteri Robert langdon rolünü usta oyuncu Tom Hanks canlandırmıştır.

 

Dan Brown Eserleri:

Romanları ;

Dijital Kale (1998)

İhanet Noktası (2001)

Robert Langdon Serisi Kitapları ;

Melekler ve Şeytanlar (2000)

Da Vinci Şifresi (2003)

Kayıp Sembol (2009)

Cehennem (2013)

Başlangıç (2017)

Sinemaya uyarlanan Kitapları ;

Melekler ve Şeytanlar

Cehennem

Da Vinci Şifresi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: