Kültür ve Sanat

Bir Kuple Orhan Kemal Bir Kuple Avare Yıllar

 

 

 

Kültür ve Sanat bölümüne bir kitap önerisi ile devam edelim. Kitabımız Orhan Kemal’in Avare Yıllar kitabı. Orhan Kemal Küçük Adamın Romanı serisinde iki kitap yer almaktadır.Bunlar Baba Evi ve Avare Yıllar’dır .Baba Evi’nde çocukluk yıllarından , Avare Yıllar’da ise gençlik yıllarından esintiler bulunmaktadır. Bu sebeple bu kitaplar otobiyografik roman özelliği taşımaktadır.

 

Kitabı daha iyi anlamak için yazarımızı daha iyi tanımak gerektiğini düşünüyorum .Biraz Orhan Kemal’den bahsedecek olursak,Orhan Kemal ismi mahlastır ,gerçek ismi Mehmet Raşit Öğütçü’dür. Orhan Kemal 1914 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde dünyaya gelmiştir.1931 yılında Orhan kemal’in Babası o dönemin siyasi olaylarından dolayı Suriye’ye gitmiştir.1932 yılına gelindiğinde Orhan Kemal ailesinden ayrılıp Çukurova’ya dönmüştür.Adana’da çırçır fabrikalarında işçilik, dokumacılık, ambar memurluğu ve katiplik gibi çeşitli mesleklerle uğraşmıştır, yaptığı bu işler deneyimler kazandırmış ki romanında bunu okuyucuya çok iyi yansıtmıştır.Askerde Maksim Gorki ve Nazım Hikmet okumaktan dolayı hapse atılmıştır.Bursa Cezaevi’nde Nazım Hikmet ile tanışır. Orhan Kemal önceden şiir yazıyordu bu yazdığı şiirleri de Nazım Hikmet’e okur ama Nazım Hikmet onun şiirlerini beğenmemiştir .Nazım Hikmet , Orhan Kemal’i hikaye yazmaya yönlendirir ve ona Fransızca , psikoloji gibi dersler verir .Nazım Hikmet ,Orhan Kemal’in Orhan Kemal olmasında büyük yardımları olmuştur.

 

 

Kitabımıza geçecek olursak ,ben size özet vermeyeceğim .Kitabın içinde geçen bir kaç önemli konudan bahsedeceğim. Kitapta en baskın konu yoksulluk ve olaylar bu konu çevresinde devam ediyor .Kahramanımız ailesinin baskısına rağmen okumayacağını ,bir işte çalışmak istediğini söylüyor .Okulu bıraktıktan sonra da bir işte çalışmıyor , iş aramıyor ,iş beğenmiyor .Aynı durum 2019 yılında da yaşanıyor .

Diğer bahsedeceğim durum , hayattaki tüm kötü olaylar bizim başımıza geliyor gibi davranmamız gerektiğiyle ilgili bir olayda yaşanıyor . Kitabı okuyunca anlayacaksınız ama size bu konuyla ilişkili Mevlana’nın Mesnevi’sinde şu hikaye anlatılıyor ;biri geldi toprağı kazmaya başladı.Aptalın biri ona dayanamayıp kızdı;bu yeri neden bozup kazıyor darmadağın ediyorsun? Adam Dedi ki;Ey gafil yürü git işine! Benimle uğraşma ! Bu yer böyle çirkin ve yıkık bir hale gelmedikçe nasıl olur da gül bahçesi, buğday tarlası haline gelir .Düzeni alt üst olmadıkça nasıl olur da bu topraklarda mahsul ,meyve yetişir.

 

Kitabın yazı dilinden bahsedecek olursak , içinde Çukurova bölgesine ait 10 ile 15 arasında pek duymadığımız kelime geçiyor .Bir kaç kerede yerel ağız kullanmış ama bu akıcılığa farklılık katmış.

kitapta en baskın konu yoksulluk demiştim aşağıya bununla ilgili kitaptan alıntı bıraktım .İyi okumalar …

Elini yoksullardan en sonra çeken mübarek ekmekle kara zeytine bile veda ettiğimiz günlerden bir gün annem, yakın, ama çok yakınlarımızdan birisine, borç para istemeye gitti.
— Hiç olmazsa bir on lira, diyordu, bir on lira uydurabilsem, ekmek zeytin, çay, şeker alır gelirim. Böyle de bir zaman geçer. Ondan sonra Allah Kerim. Kızlar uyanırsa oyala, hemen gelmeye çalışırım!
Akşamdan aç yatmıştık. Annem gecikti. Kızlar uyandılar. Annemi sordular. Ekmekle zeytin almaya gitti, nerdeyse gelir, dedim. Sevindiler. En küçüğümüz ellerini çırptı:
— Yaşasın annem! Öyle açım ki ağabey…
Kurşun renkli, ıslak bir sabahtı. Az evvel yağmur ortalığı sele vermişti.
Annem bomboş elleriyle döndü nihayet. Dehşetli halsiz görünüyordu. Merdivenleri zorla çıktı. Odaya tam girecekti, kapının kenarına tutundu:
— Su, dedi, aman biraz su…
Fakat annem, suyu içmeye kalmadı, eşiğin oraya yığılı verdi.
N’ oluyordu?
Kızlar ev sahibi kadına koşuştular. Ev sahibi kadın beyaz başörtüsü ve dudaklarında pıtır pıtır bir duayla geldi. Annemin bileğini eline aldı.
— Kolonya! dedi Yoktu
— Çiçeksuyu, sirke?
— ?..
— Sirkeniz de mi yok?
Yok, yok, yok! Bu yokluk içinde başım dönüyor, sofa ayaklarımın altından kayıyordu sanki.
— Sirkeniz de mi yok?
— Evet, sirkemiz de yok! Evimiz, barkımız, tarla, apartman, otomobilimiz değil, sirkemiz bile yok!
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: