Bilim ve Teknoloji

Bu Böceğe Neden Uğurlu Bakarız?

Uğur böceği, uçabilen, renkli kabuğu olan ve Türkiye’de de çok görülen bir böcek türüdür. Renklerinin çok hoş olan bu böcek türü yumurtlayarak çoğalır. Uçarken rahatsız edildiğinde, yere düşüp ve çok defa bacaklarını vücuda toplayarak ölü taklidi yaparlar. Peki bu böcek türüne neden uğur böceği denir?

Bu böcek türü tarıma çok faydalıdır. Çünkü tarıma zararı olan, larvaları ve erginleri, yaprak bitlerini ve koşnilleri (kabuklu bit) büyük sayıda yediklerinden biyolojik mücadelede kullanılır. Birkaç türü larva iken yaprak biti, ergin iken öncelikle mantar yerler. Kısaca tarım için zararlı olan şeylerin büyük kısmını, hızlı bir şekilde yok ederler.

Eskiden Türkiye’de tarım yapan insanlarımız, yetiştirdikleri bitkilerin hasat zamanına kadar sağlıklı olarak yetişebilmesi için büyük uğraş verirlerdi. Daha yetişmemiş olan tarım bitkilerinin en büyük düşmanlarından olan bitlerden ve böceklerden, çiftçilerin kendi imkanlarıyla kurtulması zordu. Sonra mevsimi geldiğinde Uğur Böcekleri ortaya çıkar zararlı böcekleri temizlerdi. İnsanlar bu böceğin uğur getirdiğini düşündüğü için onlara Uğur Böceği demişlerdir.

Ne yazık ki günümüzde tarım ilaçları olduğu için bu böcekler pek hesaba alınmıyor. Günümüzde ve özellikle ülkemizde çok fazla tarım ilacı kullanılmaktadır. Maalesef zararlı böcekler için kullanılan tarım ilaçları Uğur Böceği gibi diğer yararlı böceklere de zarar verip ekosisteme büyük ölçüde zarar vermektedir.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: