Bilim ve Teknoloji

Denize yıldırım düşünce balıklar ölmüyor mu ?

Daha önce hiç bunun hakkında düşündünüz mü? Düşünmediyseniz de bir düşünün ıslak elle prize dokunursanız elektrik çarpması kaçınılmazdır, daha önce 4 kere elektrik çarpmış biri olarak söylüyorum çarpılmak hiç hoş bir şey değil.

Yıldırımların 10 ila 100 milyon volt arasında enerji taşıdığını ve tuzlu suyun da harika bir iletken olduğunu düşünürsek aklımıza şöyle bir soru gelmeli, Denize yıldırım düştüğünde balıklar ölüyor mu ?

Tuzlu su gibi iletken maddeler akımları yüzeylerinde yayarak etrafına iletir yani bu elektrik akımı aşağı doğru gitmez, yüzeyde yayılır ve akım derinlere ulaşmamış olur.

Suyun yüzeyinde dağılan yüksek elektrik akımı balıklara ulaşamadığı için deniz canlıları bu çarpılmadan etkilenmez.

Ya balıklar yüzeye çok yakın yüzüyorsa? 

Balıklar yüzeye çok yakın yüzüyorsa üzgünüm ama balıklar ölüyor. Şunu da bilin ki balıklar genellikle suyun derininde yüzerler. Yani aklınızda bulunsun olur da bir gün balık falan olursanız dikkatli olun derinden yüzün. 

Tatlı sularda ne oluyor peki?

Tatlı sular da durum daha da kötü, tuzlu su kadar iletken olmayan tatlı sularda akım yüzeye yayılmadığı için derinlere de etki eder ve daha fazla deniz canlısının ölümüne neden olur.

Tuzlu suyun daha iletken olmasının nedeni nedir? 

Tuzlu sularda tuz(NaCl2) olduğu için Sodyum(Na) ve Klorür(Cl) iyonlarının elektrik yükleri taşıdıklarından elektrik akımı tuzlu su ile buluştuğunda bu iyonlar ile doğrudan akımın yönü değişecek  ve iyonların bulunduğu her noktaya elektrik akımını ulaştıracaktır.

Şunu da belirtmekte yarar olacağını düşünüyorum ortalama verilere göre; toprak üzerine düşen yıldırımlar okyanuslara düşen yıldırımlardan 10 kat daha fazlaymış. Kaynak

 

Sıcak yağmurlu günlerde veya bulutlu yağmur beklenen günlerde denize veya göle girerken bir kere daha düşünmenizi ve yazdıklarımı hatırlamanızı isterim.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: