Yaşam

Diş fırçamın ömrü ne kadar?

Dişlerinize gereken önemi veriyor musunuz,dişlerinizi fırçalıyor musunuz?

Diş fırçalama işlemi küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak yapılması gereken bir eylemdir.Doktorlar tarafından günde 2 kere dişlerimizi fırçalamamız tavsiye edilir.Sabah,kahvaltıdan sonra ve gece uyumadan önce.Bunun sebebi gece boyunca yaklaşık 8 saat ağzımızda tükürük akışı olmaz.Tükürük doğal bir ağız temizleyicisidir .Bu nedenle uyumadan önce ve sabah kahvaltısından sonra dişlerimizi fırçalamamız gerekir.

Dişlerimizi düzenli bir şekilde fırçalamazsak;

Dişlerimizde çürüme

Ağız kokusu

Diş sararması

Ağzıda mikrop oluşumu meydana gelir.

Peki diş fırçanızı en son ne zaman değiştirdiniz?

Bunu sizi utandırmak için sormuyorum elbette ama en son ne zaman değiştirdiğinizi hatırlamıyorsanız bu büyük bir sıkıntının başlangıcı olabilir.

Hayatımızdaki rutinin arasında bazen dişinizi fırçalamayı bile unutuyoruz.Diş fırçamızı değiştirmeyi nasıl alışkanlık haline getireceğiz ki?

Evet haklısınız ama diş fırçamız aşınıp kendine hayrı olmayan bir hale gelmişse dişlerimizi temizlemesini nasıl bekleyebiliriz.

American Dental Association’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre günde 2 kere dişlerini fırçalayan birisi için 3 ayda bir kez diş fırçasını değiştirmesi gerekmektedir.

Diş fırçanızın uç taraflarına baktığınız zaman tellerin bükülmeye başladığını görüyorsanız,o diş fırçasının ömrü dolmuş demektir.Çünkü bükülmüş teller dişlerimizle doğrudan temas edemediği için dişlerimizi temizleyemez.

Bir dikkat etmeniz gereken husus ise diş fırçanızın ortak kullanım alanlarında durmasıdır.Diş fırçanızın mikroplu olduğunu düşünsenize çok kötü bir durum.

Diş fırçası kapakları işe yarar mı?

Hayır kesinlikle tavsiye edilmiyor.Kapaklı diş fırçaları,diş fırçasının başlığının tamamen kurumasına engel olup nemli kalmasına neden oluyor.Ve nemli ortamlar bilin bakalım kimlerin en sevdiği ortam.Mikropların.

 

 

Peki ne yapmalıyız?

Günde iki kere dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş fırçanızı ortak kullanım alanı olmayan bir yerde,dik bir şekilde kurumaya bırakıp,diş fırçanızı her 3 ayda bir kere değiştirmelisiniz.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: