Yaşam

Hayat Kurtaran Buluş; Emniyet Kemeri

Emniyet kemerini kim buldu ? Emniyet kemeri ne zaman zorunlu oldu ? Emniyet kemeri önemi nelerdir ?

Emniyet kemerinin tarihi

Emniyet kemerinin tarihi 1903 yılına dayanmaktadır .1950 yıllarına kadar kullanılmasa da tarihi biraz eski . 1903 yılında Gustave Liebau adında Fransız bir mucit, arabalarla yapılabilecek kazalarda insanların zarar görmesini nasıl engelleyebileceğini düşünerek emniyet kemeri fikrini ortaya atmış. Fikri ortaya sürmekle kalmamış onu tasarlayıp, yapmış. Bu yaptığı emniyet kemeri prototiplerini araba firmalarına sunmuş ama araba firmaları maliyeti gerekçe göstererek kabul etmemişler.

1930’lu yıllara gelindiğinde pek çok doktor şahsi arabalarına emniyet kemerini taktırmaya başlamış. Hatta otomobil firmalarına da zorunlu olsun diye ısrar etmişler ama sonuç yine aynı

Aradan 20 sene geçiyor , takvimler 1953 yılını gösterdiğinde Colorado Eyaleti Tıp Birliği emniyet kemerinin tüm arabalara yerleştirilmesi için bir bildiri yayınlamıştır. iki yıl sonra Californiya araç kanununda emniyet kemeri zorunluğu getirerek , süreci başlatmış oluyor.1956 yılında Volvo araç firması iki noktalı emniyet kemer sistemini piyasaya sürüyor. Ford , Chrysler  gibi markalar Volvo’nun çıkardığı bu akımı takip ediyor.

1957’de Volvo iki noktalı çapraz emniyet kemerine kilit ekleyip , 1958’de ise İsveç’teki Volvo fabrikasında mühendis olarak çalışan Nils Bohlin, üç noktalı emniyet kemeri olarak bilinen sistemin patentini alarak,  Gustave Liebau’nun yapamadığını yapmış. Volvo patentini aldığı bu ürünü piyasaya ücretsiz bir şekilde sunarak büyük bir erdem gösteriyor .

 Emniyet kemeri Türkiye’de ne zaman kullanılmaya başlıyor ?

Ülkemi kötülemek için söylemiyorum ama ülkemizde insan hayatına verilen değer gerçekten düşük. Emniyet kemeri ile ilgili ilk düzenlemeler 1992 yılında yapılmıştır. Alınan karar sadece ön koltuk içindi .1995 yılında arka koltuklar için yasa düzenlendi.

Emniyet kemerini hala can güvenliği sağlamak için takmıyoruz. Emniyet kemeri için uyarı sistemleri gelişiyor ama çözümde çok geç kalmıyor  emniyet kemeri tokaları çıkıyor ve uyarı sistemi devre dışı. Emniyet kemerini sırtımızın arkasından geçirerek çözüm buluyoruz. Ama hayatımız o kadar ucuz olmaması lazım. Bu yazıyı yazmamdaki amacım, yakın tarihte babamın kaza yapması. Perte( aracın ağır hasar alarak kullanılamaz hale gelmesi) çıkmış arabanın içinden emniyet kemeri sayesinde burnu bile kanamadan çıkıyor . EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR .

Emniyet kemerinin önemi

1) Çarpmanın şiddetini azaltır

2) Çarpmadan kaynaklı kuvveti vücuda eşit olarak dağıtır. Bu sayede ağır yaralanma riskini en aza indirir.

3) Kaza esnasında araçtan fırlamayı engeller

4) Ufak çaplı kazalarda ciddi yaralanmaları büyük oranda engeller

5) Kalp, kafa, omurilik gibi hassas organların kaza esnasında bir yere çarpmasını önler.

Yapılan araştırmalara göre emniyet kemeri takmak ağır yaralanma ihtimalini taksilerde %45, kamyonetlerde %60 azaltıyor. Çarpıcı olan başka bir bilgi ise ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların %24,8 inin hiç zarar görmeden kazayı atlattığıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: