Bilim ve Teknoloji

Filler ayaklarıyla mı dinliyor?

Katılar da ses iletimi gazlarda ses iletimden daha kolaydır. O yüzden filler için toprak havadan daha iyi bir iletişim yöntemi çünkü filler yaşadıkları bölgede çok geniş alanlara dağılırlar.

Fillerin devasa kulakları ve insanlar gibi beden diliyle iletişim kurabildikleri hortumları vardır ama birbirinden kilometrelerce uzaktaki fillerin beden dili veya sesle iletişim kurması zor olabilir.

Filler toprağı kullanarak titreşim yoluyla iletişim kuruyor.

Örnek olarak 75 kiloluk bir insanın yerde sıçraması, toprak aracılığı ile yaklaşık olarak 1 km öteye iletilebilmektedir. Bu harekete sebep olan ağırlık arttıkça sesin ulaştığı mesafe de artmaktadır. Ama biz 1 km uzaktaki birinin zıplamasını hissedebilecek yapısal donanıma sahip değiliz.

Fillerin Ayaklarındaki Kulak

California, Palo Alto’daki Stanford Üniversitesi’nde biyolog olan Caitlin O’Connell-Rodwell, fillerin seslendirmelerinin ve ayak susturmalarının diğer fillerin zeminde tespit edebilecekleri bir frekansta rezonansa girdiğini buldu. Büyütülmüş kulak kemikleri, ayak ve gövdelerinde hassas sinir uçları, fillerin bu “yeraltı” veya infrasonik mesajları almasına izin verir.

Ayaklarında bir nevi kulak olan filler birbirleri ile kilometrelerce uzaktan haberleşip iletişim kurabiliyor.

3 tonluk bir filin ayağını yere vurması ile oluşan titreşimler yaklaşık olarak 36 km öteden hissedilebiliyor. Fillerin bunu hissedebilmesinin sebebi fillerin ön ayak tabanlarında bulunan yağ kesecikleridir.Yağ kesecikleri fillerin titreşimleri algılamalarını kolaylaştırıyor. Yağ kesecikleriyle alınan bu titreşimler önce bacak ve omuza, akabinde de kulak kemiklerine iletiliyor.

Charlottesville’deki Virginia Üniversitesi’nden meteorolog Michael Garstang National Geographic’e verdiği demeçte, “Fillerin 100 ila 150 mil (160 ila 240 kilometre) uzakta fırtınalar duyabildiğine inanıyoruz.” “Bazı parklarda temizleme işlemi yapılırken, filler helikopter bıçaklarının 80 ila 90 mil (130 ila 140 kilometre) uzaklıktaki thump-thump-thump sesini net bir şekilde tespit edip tanımlayabilir, tehlike olarak tanımlayabilir ve ters yöne doğru koşabilir. “

Güzel ama ingilizce bir video:

Yardım aldığım makale: https://www.mnn.com/earth-matters/animals/photos/12-facts-change-way-see-elephants/elephants-can-hear-through-their-feet 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top