Filmler ve Diziler

Game of Thrones: Daenerys Ölecek mi?

Yeni Game of Thrones yazısıyla karşınızdayım. Geçen sefer GoT’a Yavru Ejderhalar Mı Katılıyor? adlı yazımda, ortaya atılan bir teori üzerine bir şeyler yazmıştım. Bu yazımda da biraz geçmiş bölümden biraz gelecek bölümde neler olabileceği hakkında yazacağım.

***Spoiler içermektedir.

Geçtiğimiz pazartesi günü yayınlanan final sezonunun 5. bölümü nefesleri kesti. 4. bölümde Jon’un, Aegon Targeryan olduğunu öğrenen Varys’in bir şeyler yapacağını bekliyorduk. Ama bölüm Varys’in, Dany’i zehirlemeye çalışmasıyla başladı. Varys ihanetinin bedelini Dragon’un şifalı nefesi ile aldı.

Ama Varys ölmeden önce bir mektup yazıyordu. Varys’ın yazdığı bu mektup tüm diyara Jon Snow’un yani Aegon Targeryan’ın tahtın gerçek varisi olduğunu duyuracaktır. Bu da işleri karıştıracaktır.

Varys’in yazdığı mektuptan bir bölüm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçtiğimiz bölümde Jon ile Dany’in araları eskisi gibi olmadığını gördük. Önce ilk günden beri yanında olan, onu seven jorah Mormont’u kaybetti. Ardından Ejderhası, çocuğu Rheagel öldü. En son Missandei gözlerinin önünde öldürüldü. Daenerys artık yanlız kaldı. ”DÜNYADA YALNIZ BİR TARGERYAN OLMAK KORKUNÇ BİR ŞEYDİR” bu söz 5. bölümün özeti gibi bir şey.

Daenerys öncelikle Demir Donanmayı ardından surdaki akrepleri tek tek yaktı. Ardından gazabını tüm şehre saldı ve şehri yaktı yıktı geçti. Aslında bunu Daenerys 7. sezonda Westerosa geldiğinde söyledi. Gidip yakayım yıkayım alayım şehri dedi. Ama danışmanları onu durdurdu. Geçen bu süre zarfında Daenerys her şeyini kaybetti.

Jon aslında bu durumdan rahatsızdı. Bunu savaş sırasında da gösterdi. Teslim olan Lannister askerlerine Gri Solucan’ın  saldırısından sonra askerleri durdurmayı denedi ama olmadı. Yine sivilleri öldüren bir askeri öldürmesiyle bu durumdan ne kadar rahatsız olduğunu bölüm içerisinde yeterince gösterildi. Peki bunun sonu Daenerys’i öldürmeye kadar gidecek mi?

Arya’nın şehirden dışarı çıkmaya çalışmasının üzerinde biraz fazla duruldu , bunun sebebi ise yıkımın, acının ne kadar fazla olduğunu gösterdiler. En sonda yaralı bir beyaz ata binip şehirden çıkmasıyla bölüm bitiyor. Beyaz at; İncil’de ölümü temsil ediyor. Arya’nın ölümden atla çıkmasının altında, İncil’de ki imgesi olabilir. Ya da o atla ölüm götürüyor da olabilir.

Akıllara Melisandre’nin “Kahverengi, mavi ve yeşil gözlüleri öldüreceksin” sözü geliyor. Daenerys’i öldürecek kapasitenin Arya’da olduğunu biliyoruz ama gerçekleşir mi orasını bilemeyiz. Aşağıdaki görsel yeni bölümün fragmanından. Arya’nın bu bakışı sanki Daenerys’e olan hıncını gösteriyor gibi duruyor.

 

 

Tarih tekerrürden ibarettir.

Daenerys, deli kral Aerys’in en son çocuğu. Aerys, Westeros’taki bir isyanı bastırmaya gittiğinde, kral olmasına rağmen isyancılar tarafından yakalanıp hapse atıldı. Onu en sevdiği adamı Tywin lannister kurtarana kadar 6 ay hapiste kaldı. Ama kurtarılan Aerys artık o eski adam değildi. Zaten psikolojik olarak sorunlu olan Aerys, ölüm korkusu ve güvensizlik ile beynini bulandırmaya başladı. Öyle ki sağ kolu Tywin’e bile güvenmemeye başlamıştı. Sonucunda Robert Baratheon’un isyanı yaşanmış ve Aerys, sadık adamı Tywin tarafından ihanete uğrayıp; onun oğlu Jaime tarafından öldürülmüştü. Kralı, en güvendiği kişiler öldürmüştü.

Daenerys’in baş danışmanı Triyon’du. Ama Triyon’a güvenini yitirdi. Tıpkı babası ile Tywin arasında olduğu gibi.

Kit Harington ve Rose Leslie

Kit Harington yaptığı açıklamada final bölümünün senaryosunu okuduğu zaman ağladığını itiraf etti ve “Gelişen olaylar karşısında şoka girdim ve şaşırdım” ifadesini kullandı. Kit Harington’un eşi Rose Leslie; Jon Snow’un kaderini öğrenince, Kit Harington ile üç gün konuşmamış. Leslie’nin verdiği tepki bizde de aynı etkiyi gösterecek mi yoksa heyecanı artırmak için mi kullanıldı göreceğiz.

 

Game of Thrones

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: