Girişimcilik

Game of Thrones’da Kahve İçmek

Geçtiğimiz günlerde günümüz dünyasının en popüler dizilerinden biri olan Game of Thrones’in bir bölümünde bir çekim hatası yaşandı. Çekim hatası, geçmiş ve fantastik bir dünyada geçen dizinin bir sahnesinde masanın üzerinde ünlü kahve markası Starbucks Kahve’nin bardağına benzer bir kahve bardağı olmasıydı. Peki o bardak gerçekten orada unutulmuş muydu? Yoksa bir reklam hilesi miydi?

Birçok kişi kağıt bardağın dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks’a ait olduğunu iddia ederken aslında “Paper Cup” isimli bağımsız bir kafeden olduğu ortaya çıktı. Paper Cup isimli kafe, dizinin bazı sahnelerinin çekildiği sete çok yakın konumda. İşletme sahibi John McKinney’in açıklamasına göre, ünlü dizinin oyuncularının, özellikle Daenerys Targaryen karakterini canlandıran Emilia Clarke’ın kafeyi sık sık ziyaret ettiğini ifade etti.

Masada unutulan bir kağıt kahve bardağı sosyal medya gündem oldu. Birçok kişi kağıt bardağın dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks’a ait olduğunu iddia ederken aslında “Paper Cup” isimli bağımsız bir kafeden olduğu ortaya çıktı.

McKinney, insanların sahnedeki bardağın ‘Starbucks’a ait olduğunu düşünmesinden rahatsızlık duyduğunu belirtti. “Bence bu durum çok iğrenç” diyen işletme sahibi, “Bu durum bizim gibi küçük işletmelerin ihtiyacı olan reklamı elimizden aldı. Bunun bir Starbucks bardağı olmadığı bile çok belli!” diye konuştu.

Peki bu hatanın sonuçları ne oldu?

Starbuck’un sağlam marka gücünün olmasından dolayı aslında başka bir markaya ait olan bardağı, insanlar Starbucks bardağı olarak gördü. Sonucunda da Starbucks Kahve için çok büyük bir reklam yapılmış oldu. Pazarlama şirketlerine göre, sosyal medyada viral dolaşımın ve diğer tüm bahsetmelerin değerinin reklam geliri olarak eşdeğeri 2.3 milyar dolar. Bu rakam, pazarlama uzmanlarına göre, sadece hesaplanabilen kısım. Yani “buzdağının görünen yüzü”. Üstelik bardağın bir dizi hatası olarak kazayla orada bulunması reklamın daha da etkili olmasına neden oldu.

Bardak olan sahne, sonradan dizinin yayın servislerinden kaldırılmış olsa da böylesine küçük bir hatanın, sağlam marka gücü olmasından dolayı, Starbucks Kahve’ye sağladığı reklam karı, ağzı açık bırakan cinsten.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: