Filmler ve Diziler

Geçmiş mi, Şimdi mi, Gelecek mi? Bir Netflix Yapımı ‘’Dark’’

Sizlere bugün son yıllarda adını sık sık duyduğumuz Netflix platformunun bir dizisinden bahsedeceğim: Dark!

Yazımız spoiler içermemektedir!

Bilim-Kurgu ve gerilim türünde orijinal bir Alman yapımı olan Dark, 1 Aralık 2017’de 1. sezonuyla ekranlara gelmiş ve birçok kesim tarafından olumlu eleştiriler almıştır. Filmin ana konusu Nietzsche’nin ‘Bengi Dönüş Teorisi’dir.

Nedir bu Bengi Dönüş Teorisi

Bilimsel bir teori olarak bengi dönüş evrendeki tüm olay ve deneyimlerin sonsuza değin sürekli olarak tekrarlanacak olmasıdır. Nietzsche bu fikrini şu birkaç varsayım üzerinde temellendirir.

1)Evren belirli bir miktarda enerjiye sahiptir (enerjinin korunumu kanunu)

2) enerjinin bürünebileceği durumların sayısı sınırlıdır

3) zaman sınırsızdır.

Bu üç öncülü temel alarak, Nietzsche her şeyin sonsuz biçimde tekrarlanacağı çıkarımını yapar. Kişisel bakış açısına göre ise bu şu anlama geliyor; kendi hayatımız, başımıza gelen her şey ve tüm yaşantılarımız kendini sürekli olarak tekrar ederler. Her insanın mutlaka dejavu yaşadığını düşünürsek neden olmasın.

Hangi zamandayız?

Dizide geçen olaylar bir noktadan sonra gerçekten size bir şeyleri düşündürmeye başlayabilir. Bilim-Kurgu seven biri olarak, daha önce hiç izlemediğim tarzda bir dizi olduğunu söyleyebilirim. 2. sezonu iple çekiyorum desem yeridir.

Korku, gerilim, heyecan, aksiyon

Bu diziyi izlerken bir şeyleri çözmeye çalışmamanızı tavsiye ediyorum, aksi halde olayları kaçırabilir ve neler olduğunu anlamadan diziyi bitirmiş olabilirsiniz.

Boş vaktiniz var ise kesinlikle izlenmesi gereken bir dizi. Her bölümden sonra bu neydi şimdi dedirten, beyin yakan ve oldukça şaşırtan Dark çok kaliteli bir yapım. Dizi hakkında söylenecek çok şey var aslında ama spoiler vermek istemedğimden dolayı susmayı tercih ediyorum.

Tabii ki unutmadan Dark’ın 2. sezonu 21 Haziran 2019’da bizlerle olacak. Neden 21 Haziran? Diziyi izledikten sonra anlayacağınıza eminim 🙂

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: