Spor

Geleceğimize Fener Ol’alım

Fenerbahçe’nin finansal sıkıntılarından dolayı başlattığı bir projedir. Geçtiğimiz nisan ayında başlatılan proje 1,5 ayda büyük kitleye ulaştı.

 

Peki nedir bu Fener Ol? Fenerbahçe geçtiğimiz yıl başkanlık seçimi yapıldı. Ve kazanan Ali Koç oldu. Ali Koç seçilir seçilmez hemen Fenerbahçe’nin finansal durumu açıkladı ve durum hiç açıcı değildi. Kulübün borcu 620 milyon Euro yani 3 milyar 900 milyon TL . Ali Koç durumun vahim olduğunu ve sıkıntıları her konuşmasında dile getiriyordu.

 

Finansal Fair play kıskacında olan Fenerbahçe 31 Mayısa kadar 30 milyon euro zarar etmesi gerekiyor. Ama zarar edilen miktar ise 90 milyon euroydu. Eğer UEFA ile yapılan antlaşmaya uyulmazsa transfer yasağı, Avrupa kupalarından men gibi sonuçlar doğuracaktır. Durum bu vaziyette iken Avrupa kupalarından gelen para kaynağı kesilirse ve eldeki bu ruhsuz oyuncular varken bir ceza yemek Fenerbahçe’yi işin içinden çıkılmaz bir duruma sokacaktır.

Bunun üzerine yönetim FENER OL adında bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında şu ana kadar 1.7 milyon kişi bağış yapmış bulunmakta ve elde edilen gelir 31.5 milyon Euro’yu buldu. Bu kampanya kapsamında, Acun Ilıcalı’nın önderliğinde 2 gece düzenlenen WinWin adlı programa bir çok ünlü destek verdi. Bu iki gecede forma ve mesaj yardımı ile 56 milyon TL toplandı.

Şimdi bazı kişiler Ali Koç yönetimi neden bir para vermiyor gibi konuşuyor. Ali Koç göreve geldikleri andan bugüne kadar 140 milyon dolar kaynak oluşturduklarını belirtti. Bu sağlanan para transfere harcanmadı. En basitinden forma reklamları, futbol takımının formasının göğüs sponsoru Koç grubuna bağlı AViS araç kiralama şirketinin ve bu sponsorluk anlaşması için 36 milyon TL verildi. Geçtiğimiz yıllarda alınan reklam ücretinin kat ve kat üstü. Hiç kimsenin Ali Koç’u bu konuda eleştirmeye hakkı yok.

İnsanların kendi maddi durumlarına göre sevdikleri ve sahip çıktıları takıma yardım yapmaları nedense bir kesime dokunuyor.

Dün Trabzonspor başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun yaptığı açıklamada; Cumhurbaşkanın Trabzonspor’un  Avrupa kupalarına katılması için önlerindeki engeli kaldırdığını söyledi.

Peki nedir bu engel? Fenerbahçe misali FFP Trabzonspor içinde geçerli. Ağaoğlu 50 milyon euro zarar ettiklerini söylemişti ve fair-play komitesinin 5 milyon euro civarında zarar etme haklarının olduğunu belirtilmişti. Fenerbahçe’nin 1,5 aydır uğraştığı ve toplayamadı para ne oldu da Cumhurbaşkanın araya girmesi ile sorun çözüldü. Örtülü ödenekten Trabzonspor’un borcu mu ödendi? Bununla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: