Kültür ve Sanat

George Orwell kimdir?

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, Hayvan Çiftliği, Papazın Kızı … kitaplarının yazarı George Orwell kimdir?

Asıl adı ile Eric Arthur Blair olan George Orwell ünlü bir İngiliz yazardır.20. yüzyıl en önemli yazarlarından biri olan Orwell 1984 adlı ünlü romanında yarattığı Big Brother (Büyük Birader) kavramı ile tanınır.

Eserlerinde Sosyal adaletsizlik, eşitlik, farkındalık gibi temaları işlemiştir.

25 Haziran 1903 ila 21 Ocak 1950 yılları arasında yaşamış bir yazardır. Burslu olarak girdiği  Eton Koleji’nden mezun olduktan sonra, o tarihte İngiliz sömürgesi olan Burma’da yaşamış ve kısa bir süreliğine oranın polis teşkilatında görev yapmıştır.Bu görev yıllarında şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği karşı duruşa katkıda bulunmuştur. Gençlik yıllarında türlü mesleklerde çalışmış ve para sıkıntısı tüm ömrü boyunca peşini bırakmamış belki büyük bir yazar olmasının en büyük etkeni budur.

Orwell’in ilk romanı  Paris ve Londra’da Beş Parasız‘dır.Bu kitabın bir otobiyografi olup olmadığı halen tartışılıyor. Daha sonra yazdığı

Burma Günleri (1934)

Papazın Kızı (1935)

Zambak Solmasın (1936)

Wigan İskelesi Yolu (1937)

Katalonya’ya Selam (1938)

Daralma (1939)

Hayvan Çiftliği (Bir peri masalı) (1945)

Neden Yazıyorum (1946)

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1949)

“Faşizm Kehanetleri” kitaplarıyla dünya edebiyat tarihine çok büyük katkılar yapmıştır.

Orwell, İspanya’da darbe girişiminde bulunan, Hitler ile Mussolini’nin de desteğini alan Franco’ya karşı çarpışacak gönüllülere katılarak İspanyaya gitmiş ve Savaşa dair anılarını daha sonra Katalonya’ya Selam adlı eserinde aktarmıştır.

Orwell gördükleri karşısında çok etkilenmiştir: Darbecilerle çatışan devrimci örgütler, özellikle de sosyalistler ve anarko-sosyalistler İspanya’da yepyeni bir düzen kurmuş gibidir. Fuhuş ortadan kaldırılmış, dilenciler sokaklardan çekilmiştir. Piyasadaki pek çok mal ihtiyaç sahiplerine parasız dağıtılmaktadır. Yeni sistem sosyal hayatın her detayını etkilemektedir: Artık hiç kimse senyör gibi, karşıdaki kişinin üstün olduğunu ima eden sözcükleri telaffuz etmemektedir ve bahşiş bırakmak yasaktır.

Orwell, İngiltere’ nin Almanya ile savaşmasına karşı olduğu halde, 2.Dünya Savaşı’nda Yurt Muhafızları birliğinde görev aldı. Savaşın sonlarında yazdığı Hayvan Çiftliği kitabı, Stalin rejimine karşı sert bir taşlamadır.

Orwell’ ın yoksulluk günlerinde tutulduğu tüberküloz hastalığı, hayatının son döneminin büyük bölümünü hastanelerde geçirmesine yol açmış, 21 Ocak 1950 tarihinde Londra’da hayata veda etmiştir.

Kaynak:Wikipedia

Not:Kaynak olarak kullandığımız Wikipedia ülkemizde 2 yıldır yasaklı olmasına rağmen VPN veya proxy yöntemleriyle girilebiliyor.

George Orwell’ın yazmış olduğu Bin Dokuz Yüz Seksen Dört Kitap incelemesini okumak için tıklayınız.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top