Oyun

Grand Theft Auto VI’ce City’ye Gitmek

Eğlence sektörü deyince akla genellikle müzik, film ve kitaplar gelir. Fakat gelişen teknolojide eğlence sektörü çok çeşitli olmuş bunların en büyüğü de video oyun sektörü olmuştur. Evet oyun sektörü günümüzde o kadar büyümüştür ki sadece İngiltere’de oyun sektörü eğlence sektörünün yarısını oluşturur. Bugün video oyunların en iyi açık dünya oyunu olan Grand Thef Auto’dan bahsedeceğiz.

GTA oyun serisi bize açık dünya sunar. Bu açık dünyada geçen haritalar, mekanlar, arabalar ve insanlar gerçek dünya ki hallerine çok benzer yapılmıştır. Zaten GTA serilerinde geçen olayların bazıları gerçek konulardan esinlenilmiştir. GTA’nın neredeyse bütün serileri yapım ülkesi olan Amerika’da geçer. Böyle olmasından dolayı, çok fazla oynanan GTA oyunu Amerikan kültürünü dünyaya yaymakta çok başarılı olmuştur.

 

Grand Theft Auto 3 ve Grand Theft Auto Vıce

Grand Theft Auto serisinin ilk 3 boyutlu olarak yayınlananı GTA 3’tür. İlk çıktığında çok beğenilmiş o zamanlar oyuncuların ilgisini çok çekmiştir. GTA 3 gerçek hayatın New York’unda geçer. Şehrin oyundaki adı Liberty City’dir.

Sonrasında bir GTA 3’ün geliştirilmiş versiyonu olan GTA Vice City çıkar. Oyuncuların açık dünyada özgürce dolaşmasını sağlayan GTA serisinin en sevilen oyunlarından biridir. Vice City, 1980’lerin Miami’sinde geçer. Konu olarak o yılların Miami’sinde, uyuşturucu kaçakçısı mafyaların birbirleriyle olan savaşı anlatılır. Scarface filminden esinlenilmiştir.

Grand Theft Auto San Andreas ve Grand Theft Auto 4

GTA serisinin en eskimeyen oyunlarından biri olan oyun GTA San Andreas’tir. Büyük haritasıyla, oyuncu geliştirme özellikleriyle, sayısız modlarıyla ve harika kurgusuyla oyuncular tarafından çok beğenilmiştir. Konu olarak 1990’lı yıllarda Los Angeles sokak olayları anlatılmıştır. Amerkan kültürünü en iyi işleyen oyunlardan biridir. Hala oynanan bir oyundur. Baş kahramanı siyahi bir insan olan Carl Jhonson’dur. Çıktığı yıl yılın en iyi oyunu seçilmiştir.

GTA San Andreas’dan yaklaşık 4-5 sene sonra çıkan GTA 4, ondan önce çıkan GTA oyunlarına göre grafikleri en iyi olandır. Oyun New York’ta, oyundaki adıyla Liberty City’de geçer. Fakat haritasının küçüklüğü ve kurgusu nedeniyle diğer GTA oyunları kadar ses getirmemiştir.

Grand Theft Auto 5

Gelelim benim gözümde gelmiş geçmiş en iyi oyun olan, çıktığı zamandan itibaren hala popülerliğini en üst sevilerde koruyan ve rekorlar üzerine rekor kıran GTA serisinin beşincisine. Oyun 2013 yılı Los Angeles şehrinde geçer. Popüler Amerikan kültürünü çok iyi işlemiş ve eleştirel bir şekilde aktarmıştır. Hatta dünyadaki bazı gelişmelere de gönderme yapmıştır. Konu olarak 3 ana karakterin geçmişte ve günümüzde yaşadığı illegal olayları anlatır. GTA 5 eğlence sektörüne damga vurmuş bir oyundur. 7 dalga Guinnes rekoru kırmıştır. Çıktığı ilk hafta 1 milyar dolardan(1 000 000 000 $) fazla hasılat yapmıştır. Oyunun yapım maliyeti ise bunun 5’te 1’i kadardır. Oyunun grafikleri ise bize gerçek dünyanın da aslında bir oyun simülasyonu olup olmadığını sorgulatır.

Oyunun Kırdığı Rekorlar

1- 24 saat içinde en fazla satan aksiyon-macera video oyunu
2- 24 saat içinde en fazla satan video oyunu,
3- En hızlı 1 milyar satış rakamına ulaşan eğlence yapımı,
4- En hızlı 1 milyar satış rakamına ulaşan video oyunu,
5- 24 saat içinde en fazla satış gelirini elde eden eğlence yapımı,
6- 24 saat içinde en fazla kazandıran video oyunu,
7- Fragmanı en çok izlenen aksiyon-macera oyunu.

GTA V’in rekorları hakkında açıklama yapan Guinness Dünya Rekorlar Kitabı genel yayın yönetmeni Craig Glenday, “Oyun oynamak artık sadece nişlere özgü bir hobi değil… GTA, modern Brityanya kültürünün bir ikonu olarak kabul edilmeyi kesinlikle hak ediyor ve biz oyuna kitabımızda yer verdiğimiz için mutluyuz” demiştir.

Grand Theft Auto 6

GTA 5 gibi mükemmel bir oyundan sonra nasıl bir oyun çıkacağı merak konusu olsa da oyun hakkında bir kaç şey tahmin ediliyor. İlk olarak oyunun yapım aşamasında olduğunu biliyoruz. Harita olarak çok fazla tartışma olsa da bu yani GTA oyununda Vice City’nin büyük bir modellemesi yapılacağı en sağlam tahminlerin arasında. Fakat Amerikan kültürünün bir ikonu olmuş olan GTA yapımcılarının Amerikan Project adı altında, Amerika’nın birden fazla eyaletinin modelleneceği de söylentiler arasında. Baş kahramanların hepsinin erkek olduğu GTA serisinde bu sefer bir kadın baş kahraman olacağı da söyleniyor.

Biz de sağlam bir GTA sever olarak yeni GTA’da Vice City de dahil olmak üzere büyük bir harita görmek isteriz. İyileştirilmelerle 4K grafiklere ulaşan ve çok iyi yapay zeka botları olan GTA 5’i gördüğümüzde, GTA 6’nın nasıl bir oyun olacağını düşünmek bizi heyecanlandırıyor. Eminiz ki tahmin ettiğimiz gibi bir GTA 6 oyunu çıktığında hayatımızın simülasyondan ibaret olacağı tartışmaları çoğalacaktır.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: