Bilim ve Teknoloji

Güney Kore, Robot Askerler?

Bundan 60 yıl önce savaşın etkilerinden dolayı iyice fakirleşen Güney Kore, şuan dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında. 1950’li yıllarda o kadar fakirdi ki kişi başına geliri 80 dolar düzeyindeydi. Aynı yıllarda Türkiye 380 dolar civarıydı. 1970’li yıllarda Samsung yarı-iletken endüstrisine girdiğinde hiç kimse tarafından ciddiye alınmamıştı bile. Ama aynı yıllarda tarım ve deniz ürünleriyle geçinen Güney Kore, o yıllarda teknolojik gelişmeleri çok iyi yakaladı.

1960’lı yıllarda darbe ile hükümete geçen General Park, uzun bir süre iktidarda kaldıktan sonra ağır ve kimyasal sanayileşme programı başlattı. İlk çelik fabrikası ve ilk modern tersane o yıllarda üretime başladı. Büyük ölçüde ithal edilmiş parçalar kullanılarak ilk yerli tasarım otomobiller o sıralarda üretim hatlarından çıktı. Sanayi, devlet tarafından seçilen alanlara yönlendirildi. Elektronik, makine, kimya ve diğer ileri endüstrilerde yeni firmalar kuruldu ve bir anlamda bu firmaların üretim yapacakları alanlar devlet tarafından planlandı.

O yıllardaki sanayileşme adımını çok iyi yakalayan Güney Kore, internet ve bilgisayar teknolojisini de çok iyi yakaladığı için bugün en teknolojik ülkelerden biridir. Hatta dünyada e-sporun en çok yapıldığı ülkelerden biridir. Günümüzde dünyanın en büyük 500 şirketinin 12 tanesi Güney Kore’dedir. Samsung, Hyundai, LG, Kia Motors gibi şirketler bu şirketlerin arasında yer alır.

Robot Askerler

Geçtiğimiz yıllarda Güney Kore’de sınır güvenliğini koruyacağı söylenen bir robot gösterilmişti.

Resimdeki gibi bilim-kurgu filminden çıkma gibi gözüken bu robotun, 2017 yılının başlarında testleri yapılıyordu. Kontrolü için bir kabin bulunan robot, gerçekten de muazzam görünüyor.

Robotun Videosu:

Daha şimdiden bu tür robot asker üretmeye başlayan Güney Kore’de, orduda 2024 yılında hayvan, yılan, böcek görünümlü askeri robotları kullanmaya başlayacağı belirtildi. Yonhap haber ajansının Güney Kore Silah Satın alma Programları Kurumu’nun raporuna dayandırdığı habere göre Seul yönetimi temel savunma teknolojilerini geliştirme projeleri üzerinde çalışıyor. Kurum, çeşitli hayvanların görünümüne sahip olacak askeri robotları orduya dahil edecek.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: