Bilim ve Teknoloji

Huawei’nin yeni işletim sistemi geliyor!

Son birkaç gün Huawei açısından kötü oldu. ABD’nin yaptırım kararından sonra Google, Huawei ile olan işlerini askıya almıştı. Mevcut Huawei telefonlar, GooglePlay Store ve diğer servislerden yararlanacak.Ama görünüşe göre Android 10 Q gibi büyük güncellemeleri alamayacaklar.

Gelecekte çıkacak olan Huawei telefonlar ise Google’ın hiçbir servisinden, uygulama mağazasından ve güncellemelerinden yararlanamayacak. Bu olaylar yaşanmadan önce Huawei’nin kendi işletim sistemi üstünde çalıştığı raporlanmış.

 

The Wall Street Journal’ın cuma günkü raporunda, telefon yapımcısı Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi’nden bir açıklama geldi. Gelen açıklamada Huawei sistemi için “Hongmeng” ticari markasını aldığını, bunun üzerine “Proje Z” kod adının altında çalıştığı bildirildi.

Google, bu hafta başlarında Huawei telefonlarını kara listeye alarak Android güncellemelerini devre dışı bıraktı. Salı günü ise ABD Ticaret Departmanı, Çin Teknoloji devine mevcut cihazları güncellemesi için üç aylık bir müddet verdi. Böylece Huawei kısıtlamaları hafifletildi.

Google yasaklarına rağmen teknoloji devlerinden biri olan Huawei Honor Pro 20’nin Android kullanacağını bildirdi. Bundan bir yıl önce Huawei’nin kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı dedikoduları vardı. Bunlar da bu yeni yazılım ile doğrulandı.

Android yasağına karşı kendi işletim sistemini kullanmak Huawei’yi bu durumdan sorunsuzca çıkarmaya yeter mi? Önümüzde Windows Phone ve Tizen gibi örnekler varken bu soruya olumlu yanıt vermek çok kolay değil. Ancak yine de şirketin kendisi için bir B planı üzerinde çalışması her durumu değerlendirdiğinin bir göstergesi.

Ben de bir Huawei kullanıcısı olarak meydana gelecek olayları 4 gözle bekliyorum.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top