Bilim ve Teknoloji

İHA

İnsanız hava aracı yani İHA nedir? İHA’lar ne zaman ortaya çıktı? Türkiye İHA’yı ne zaman duydu? Bu gibi soruların cevabını yazmaya çalışacağım.

İnsansız hava aracı, içinde pilot ve yolcu bulundurmayan sadece amaca uygun ekipman  taşıyan, uzaktan kumandalı veya otomatik olarak görevini icra edebilen bir çeşit uçak türüdür. İnsansız hava aracı sadece askeri amaçla değil ticari ve bilimsel araç olarak kullanımı Türkiye’de ve dünyada artıyor. Gün geçtikçe artan bu yoğun kullanımın temel nedenleri olarak; özellikle sivil amaçlı İHA’ların çok geniş kullanım alanlarının olması, birçok mesleki kullanımlarda yüksek doğruluk, zaman ve maliyet tasarrufu sağlaması seçilmesinde en büyük nedenleridir.

 

1909 yılında Amerikalı bir mucit olan Elmer Sperry, uçuş halindeki uçakların dengesini sağlayabilmek için bazı aletler dizayn etmeye çalışıyordu. Bu dizayn etmeye çalıştığı alet Amerikan uçaklarını daha stabil uçmasını sağlamaya çalışıyordu. Bu yapmak istediği şey pilotsuz uçaktı. Bu fikrin olabilmesi üzerine bir ‘’uçan torpido’’ dizayn etmeye başlamıştır.

Dönemin ilkel cayroları ile pilotsuz uçuşa sağlanacak, oldukça sınırlı doğruluğu artırmak için Western Electric Şirketi tarafından geliştirilen radyo kontrolü de sisteme eklenince, gelecek 80 yıl boyunca uzaktan komuta edilen uçakların, geliştirilmesi için gereken teknolojinin çekirdeği de oluşturulmuş oluyordu. Böylece geliştirilen Curtiss-Sperry uçan torpidosu ilk uçuşunu Aralık 1917’de gerçekleştirdi. Bu konseptin karşısına, Charles Kettering tarafından geliştirilen ve ‘Kettering Bug’ olarak adlandırılan; önceden ayarlanmış bir cayroskop ve barometre ile donatılmış olarak belirlenmiş bir rotada uçmak üzere ayarlanabilen uçan torpido modeli çıkarılmıştı. İHA’ların ilk ortaya çıkma hikayesi böyle başlamıştır

**Cayro, Dünya’nın dönüş hareketleri ve cayro prensibinden yararlanarak manyetik kuzey yerine gerçek kuzeyi bulmaya yarayan bir alettir.

1910 yılında uçan torpidolar .1930 -1940 yıllarında , günümüzde dronları andıran yapıları saldırı dronlarını kullanıldı , ve günümüzdeki haline gelişti.

Peki Türkiye İHA’yı ne zaman duydu? Türkiye İHA’yı Amerika Birleşik Devletler’inden pkk için anlık istihbarat istediği zaman duymaya başladık. ABD İHA’ları Taliban ve El-Kaide gibi terör örgütünün üst düzey liderlerini öldürmekte kullanıldığında tüm dünyada yankı niteliğinde ses getirmişti. Biz o dönemde İHA’lara çok hayran bir şekilde bakıyorduk. Ama çok zaman geçmeden ABD’nin bize, İHA satmaması üzerine onlardan kalibreli İHA’lar hatta Silahlı İnsansız hava aracı üretmeye başladık. Bu konuyu başka bir yazıda  ele alacağız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: