Genel

İntihar Değil Onur Meselesi: 2.Dünya Savaşı Kamikazeler

Etkileri şuan bile dünyaya dokunan 2.Dünya Savaş’ında Japon pilotlar, savaş esnasında çok farklı bir yönteme başvuruyordu. Pilotlar bilinçli olarak bombalar, patlayıcılar, torpidolar veya çok miktarda yakıtla yüklü olan uçaklarını müttefik gemilerine çarparak alışılmış bir saldırıya kıyasla çok daha fazla zarar vermeyi amaçlarlardı. Bu intihar saldırılarına Kamikaze adı verilir. Kamikaze eski Japoncada “tanrı rüzgarı” anlamına gelir.

2.Dünya Savaşın’da yaklaşık 4 bin pilotun kamikaze dalışı yaptığı tahmin ediliyor. Bu saldırıların sadece yüzde 10’unun başarılı olduğu düşünülüyor ama yine de toplam aşağı yukarı 50 ‘düşman gemisi’ batırmayı başarmışlar. Kamikaze dalışı yapan askerler gönüllü askerlerdi fakat günümüzde askerlere baskı uygulanıp uygulanmadığı Japonya’da tartışılmaktadır.

Kamikazeler sık sık çağımızın intihar eylemcileriyle kıyaslanıyor. Fakat eski bir kamikaze olan Kuwahara bunun iyi bir kıyaslama olmadığı kanısında. “Bence bunlar tamamen farklı iki şey” diyor. “Kamikaze eylemlerine sadece savaş için karar verilmişti. Oysa IŞİD eylemlerinde saldırıların ne zaman kime yapılacağı belirsiz.”

Bizce de kamikaze dalışları kimine saçma gelse de ülkesi için ölüm kararı almak ancak kahramanların işidir. Bu yöntem bir terör eylemi benzetmesinden daha farklı bir şeydir. Şimdi de sizi 2.Dünya Savaş’ında kamera kaydına alınmış kamikaze denemeleriyle baş başa bırakalım.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: