Filmler ve Diziler

İron Man Kimdir?

Spoiler içerir.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta yayınlanan End game filiminde İron Man bizlere derin ve etkileyici bir şekilde veda etti

Peki kimdi bu İron Man ?

Dahi,milyarder, hayırsever ve playboy Anthony Stark.

Dönemin en başarılı bilim adamlarından biri olan Howard Starkın oğlu olarak pek çok Marvel süper kahramanı gibi Tony Stark da New York da doğuyor.Sürekli yatılı okullarda okuyan Tony insanlarla çok içli dışlı,sosyal  bir çocukluk geçirmediği için kendini makinlere veriyor.19 yaşında MIT’den fizik ve mühendislik dalında çifte Master diplomasıyla mezun olan Tony Stark 21 yaşında babasının şirketinin başına geçiyor.

En başta Tony’nin bir süper kahraman olma amacı yok,daha çok playboy gibi takılıyor. Ama Afganistanda teroristler tarafından rehin alınıp zorla roket yapılması istenildiğinde kendisinin hayatını kurtarmak için yanındaki  Nobel ödüllü fizikçi Ho Yinsen ile bir zırh tasarlıyor ve kaçış planı yapıyor o sırada yaralanan hemen sonra ölen Yinsenle aralarında geçen konuşma(”…Don’t waste it. Don’t waste your life”) Tony Starkın İron Man olma hikayesinin başlangıcıdır.

İron Man filmi Marvel sinematik evreninin başlangıcı kabul edilir.3 Farklı İron man filmi dışında 4 Yenilmezler filminde ve yeni nesil Spiderman filmlerinde oynamıştır.

İron man süper gücünü doğuştan veya ani bir reaksiyon sonucu değil, kendi emeği ve zekasıyla elde etmiştir belki de bizi bu denli İron mana bağlayan bir sebepte o dur.

İron man’i seviyoruz ama sadece dahi,milyarder, hayırsever, playboy olduğu için veya süper gücünü kendi emeği ve zekasıyla elde ettiğinden değil.Demir adamı canladıran kişininde bunda büyük bir etkisi var.

Robert John Downey Jr

4 Nisan 1965 tarihinde ABD. New York Manhattan’da doğmuştur.11 yaşındayken anne babası boşandı. Ve Robert  çok küçük yaşta uyuşturucuyla tanıştı ve girdiği hiçbir okulu bitiremiyordu.1997 senesinde ise birden fazla suç işlemekle yargılanıp hapis cezası aldı.
Hapiste , diğer mahkumlar tarafından defalarca şiddet gördü. 2001 senesinde hapisten çıktığında ne parası ne de bir ailesi vardı.Saati 8 cent kazanarak geçirdiği bir pizzacıda çalışmaya başladı. Beklenmedik bir şekilde talih yüzüne güldü. 2003 senesinde güçlü bir kadınla tanıştı ve ona aşık oldu. Sonra ona evlenme teklif etti. Kadını ise uyuşturucuyu bırakırsa onunla evleneceğini söyledi. Robert uyuşturucuyu bıraktı ve evlendi.

2007 yılında David Fincher’ın Zodiac filminde,2008’de İron Man serisinin ilk filminde,2008 yılında Ben Stiller‘ın Tropik Fırtına filminde,2009’da Guy Ritchie‘nin Sherlock Holmes filminde ve adını sayamadığımız onlarca filmde oynadı ve yıldızlaştı .

Downey Jr.’ın hikayesi kendini şu şekilde özetliyor; ‘’Hayat ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın, asla pes etme!‘’

İron Man son filmde bize veda etti bundan sonraki filmlerde görünür mü bilmiyoruz ama görünse de görünmese de demir adam bize ve dünya sinema evrenine çok şey kattı.

2008 senesinde kiralık korsan dvd ile izlediğimden beri sıkı bir İron man hayranıyım, bu veda bizi üzdü ama bize güzel bir çocukluk geçirttiğiniz için teşekkürler.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top