Kültür ve Sanat

Isırgan otu ısırır mı ?

Isırgan otu 

Isırgangiller familyasında bulunan bir bikti türü olan ısırgan otu Avrupa, Afrika, Avustralya, Amerika ve Asya bölgelerinde yetişir.Mayıs ve ağustos aylarında çiçek açarlar.Ve bilim dünyasındaki adı “Urtica dioica”dır. Urtica, latincede yakmak anlamına gelen “urere” kökünden gelmektedir.Bu familyada bulunan diğer bitkilere yapışkan otu, rami, boehmeria gibi bitki örnekleri verebiliriz.

Peki ısırır mı ?

Bitkide formik asit, histamin, serotonin, asetilkolin, leukotriens, flavonitler gibi maddeler bulunur.Üst kısmında da tende yanma hissi uyandıracak tüyler bulunur.İğneye benzeyen bu tüylerin yapısında  formik asit, histamin maddeleri yoğunluktadır.Bu tüyler oldukça hassas yapıda olup en ufak temas anında bükülerek içindeki sıvıyı dışarıya aktarıyor.Ve bu sıvı tenle temas halinde aşırı yanma hissi uyandırır kabarır ve yoğun kaşınma hissi verir işte tam da bu kaşınma ve kabarma olayından dolayı bitkinin Türkçe adı ısırgandır.

Isırgan otu yenilir mi?

Böbrek taşlarını önlediği,dolaşımı arttırıp  kanın temizlenmesine yardımcı olduğu,solunum sorunlarını giderdiği,kireçlenme ve eklem ağrılarına iyi geldiği,prostat sağlığını,saç sağlığını koruduğu söylenir ve çoğu sağlık blogunda tüketilmesi tavsiye edilir.

Ama bazı hastalıklara sahipseniz ,çok kolay alerji olan bir bünyeniz veya sürekli kullandığınız ilaçlar varsa yememeniz daha doğru olur.Yok ben illa tadına bakmak,yemek istiyorum derseniz doktorunuza danışmanızı öneririz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: