Bilim ve Teknoloji

Japonların Yeni Bina Yıkım Tekniği

 

 

Genellikle binaların yükselmesine şahit olunurken Tokyo’daki 65 yıllık bu gökdelenin boyu günden güne kısalıyor. Sebebiyse bir Japon firmasının uygulamaya koyduğu yeni çevreci ve ekonomik bina yıkım tekniği. Yüksek katlı binalar genellikle patlayıcılarla birkaç saniye içinde etrafı toza boğarak yerle bir edilirken 140 metrelik bu bina içerden kat kat kesiliyor.

Bina yıkım tekniği

Dışarıdan bakıldığında dikkatsiz gözlerin fark edemediği yıkım binanın katlarından harıl harıl sürüyor. Kattaki malzemeler söküldükten sonra yerleştirilen geçici taşıyıcı kolonlar da kaldırılıyor. 40 katlı bina üç ay içinde 10 kat kısalmış. İş makinalarının içerde çalışmasından dolayı gürültü ve çevre kirliliği en aza indirilmiş durumda.

Japon şirketi yetkilileri yöntemin ekonomikliği ve çevreciliğiyle büyük ve yüksek binaların bulunduğu kentlerde yaygınlaşacağını ve kentsel dönüşüme yeni bir ivme katacağını belirtiyor.

Yeni bina yıkım tekniği:

 

Diğer teknoloji yazılarımıza göz atmak için tıklayınız.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: