Kültür ve Sanat

”Kadınların kulağı neden boş kalsın?”

KÜPENİN TARİHİ

”Her kültürel değişimde olduğu gibi küpeye de ilk önce Mısırlılar’da rastlanmaktadır. Babiller ve sonra Asya medeniyetlerinde küpe sadece erkeklerin taktığı ve toplum içindeki rütbeyi belirten bir takı oluyor. Yunanlılar çıngıraklı altın küpeler kullanırlarken Romalılar, küpelerin üzerine değerli taşlar koyuyorlar. Özgürlüklerin kısıtlı olduğu Orta Çağ’da pek kullanılmayan küpe Rönesans ile birlikte yine moda oluyor. Kadınlar küpeyi iki kulaklarına erkekler sadece sol kulaklarına takıyorlar. 18. yüzyılda elmas, 19. yüzyılda ise kabartmalar yapılmış taşlar gözde iken küpe yine moda olmaktan çıkıyor. Çok geçmeden 20. yüzyılda yüksek devirli delici aletler ve hijyenik olarak kulak delme imkanlarıyla birlikte tekrar moda oluyor.”

 

Kadınların kulağı neden boş kalsın?

Öncelikle bir şeye böyle bir soru sormak için küpe aşığı olmak lazım. Küpe sevmeyenler ya da takmayanlar içinse bir merak bir farklılık güzel bir değişiklik olur.

Bir aksesuar aşığı olarak bir kadında en güzel duran aksesuar küpe olabilir. İsterseniz küçük isterseniz büyük cici gönlünüz hangi boyutta isterse onu tercih edebilirsiniz. Hem şık bir kıyafetinizde hem de spor kıyafetlerinizde küpeler eşlik etmekten keyif alır.                                                                                                                                         

Şimdilerde halka modeller daha çok tercih ediliyor ama şimdilere değil ruhunuza hitap eden küpeler takın. Canlı renkler, büyük halkalar, gösterişli taşlar, zarif olanlar siz artık küpeye nasıl bir yakıştırma yaparsanız küpe o şekilde yerini alır. Aman takılarda çok pahalı diyenler olabilir ama sosyete pazarları bu düşünceler için var. :). Hem ucuz hem şık. :). Denemek,değişiklik yapmak herkesin yapmaktan keyif aldığı bir şeydir. Sizde ufak bir değişiklik olarak kulaklarınızı süslemekten başlayabilirsiniz. 🙂

 

 

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: