Genel

Kafa Açan 8 Film

Ramazan ayında boş vaktiniz mi var izleyecek birşeyler mi arıyorsunuz ? Bu liste tam size göre.

1-Akıl Oyunları (2001) 

A Beautiful Mind

Filmde Amerikalı dahi matematikçi John Nash’in, hayat hikayesi konu edilmiştir. Muhteşem zekaya sahip olan John, tanınan bir adam haline gelir ve üniversitede matematik dersi vermeye başlar. Ama bu sırada şizofren hastalığıyla mücadele etmeye başlar ve sikiyatrist yardımıyla normale dönmeye çalışır. Herkese zarar verme potansiyelinde olan John’un, delilik ve dahilik arasında mücadelesi harika bir ekiple beyaz perdeyle aktarılmış. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

 

2-Başlangıç (2010) 

Inception
Mükemmel konu, rüya içinde rüya, onun içinde de bir rüya. Hayatımız yoksa bir rüyadan ibaret midir sorusunu soruyorsunuz kendinize. Ne zaman bitecek bu rüya, ne zaman gerçek hayat başlayacak, peki hangi sahne kaçıncı fazda? Her bir fazda farklı sahneleri aynı anda gösteren süper bir kurgu. İnsanı etkileyip nöronları yakan cinsten bir film. Bana göre başyapıt. Leonardo Di Caprio yine çok iyi bir oyunculuk sergilemiş. Filmin yönetmenliğini ise Cristopher Nolan yapmış. Film İMDB de 8.8 puan alarak kendine yakışır bir puana sahip olmuş.

En dirençli parazit hangisidir ?
Bakteri mi, virüs mü, bağırsak solucanı mı?

Fikir ! :
Dirençli ve son derece bulaşıcı. Bir kere beyine yerleşti mi, söküp atmak neredeyse imkansız.Biçimini almış ve kavranmış bir fikir, yapışıp kalır !

 

3-Yıldızlararası (2014)

Interstellar

Medeniyet, tahıl ürünlerinin ölmesine sebep olan bir küf nedeniyle geriye düşmüştür Artık yeni bir yaşam alanı aramak zorunda kalan insanlar neredeyse son paralarını bir uzay projesine yatırılar . Eski bir Nasa pilotu olan Cooper bu iş için biçilmiş kaftandır ve Cooper görevin başına geçerek ekibiyle birlikte dünyadan ayrılır . Daha fazla ayrıntı verip canınızı sıkmak istemiyorum . Bilim kurgu sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken etkileyici bir filmdir. Filmde aynı zamanda kara deliklerin gizemi ve zaman yolculuğuyla da ilgili düşünceler bulunmaktadır. Film gerçekten anlam karmaşası yaratan bir sonla bitmektedir.

 

4-Ben Kimim? (2014)

Who Am I

Benjamin çok yetenekli bir hackerdir bir yer altı hacker çetesi Benjamini aralarına alırlar ve karşımıza  psikolojik derinliğe sahip, mantıktan çok sapmayan bir film ortaya çıkar.Filmden çok bahsedemiyorum çünkü ne söylesem spoiler oluyor film başından sonuna kadar suprizlerle dolu.

 

5-Dövüş Kulübü (1999)

Fight Club

İzlediğiniz zaman etkisinden kolay çıkamayacağınız,kafanızı açacak , dünya üzerinde ki sistem üzerine eleştirel bir bakış açısına sahip mükemmel bir film. Fight Club ( Dövüş Kulübü ) filmi 1999 yılında çekilmiş ve milyonlar tarafında beğenilerek izlenmiştir. Jack (Edward Norton) hayatın monotonluğuna kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir de “Uykusuzluk Hastalığından” şikayetçidir. Kendisini rahat hissedebilmek ve psikolojik sorunlarından kurtulmak için grup terapilerine katılır. Bu terapiler sırasında Marla(Helena Bonham Carter) ile tanışır ve bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden(Brad Pitt) ile… Durden , Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış bir adamdır ve Jack’i Dövüş Kulübü ile tanıştıracaktır.

“Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü Hakkında Konuşma.”
“Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve Asla Dövüş Kulübü Hakkında Konuşma.”

6-Truman Şov(1998)

The Truman Show

Jim Carreyin harika oyunculuğu ve Peter Weirin kaliteli yönetmenliği ile ortaya çıkan 1998 yapımlı film başkarakterimiz Truman’ın ütopik bir evrende geçen hayatını konu almaktadır.Filmi bitirdikten sonra yaklaşık 10 dakika boyunca oturup sakince düşünmenizi öneririm kolay sindirilmeyecek bir film.

“Günaydın! Ve olur ya belki sizi göremem; iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.”

 

7-Kelebek Etkisi (2004)

The Butterfly Effect

İnsan hayatı boyunca en az bir kere bile olsa ‘keşke’ demiştir. Keşke geriye dönüp yaşadığımız bir olayı değiştirme şansımız olsa diye düşünmüşüzdür. Ancak o olayı değiştirme şansımız olsaydı farklı bir olaya sebep olacağından belki işler daha karmaşık bir hala gelecekti. Kelebek etkisinin anlamı da tam olarak bu. Ashton Kutcher ‘ın mükemmel oyunculuğu ve hafızalara yer eden yer yer anlamakta zorluk çekebileceğiniz tarzda bir film…

 

 

8-Bay Hiçkimse (2009)

Mr. Nobody

Başlangıçta Nemo 2092 yılında  dünyada yaşayan son ölümlü bir insandır. Doktor artık Nemo’nun ölüm döşeğinde olduğunu söyler ve Nemo’da çocukluğunda bir anıyı hatırlar.Başrolünü Jared Leto nun oynadığı film kesinlikle sizi  geçmişteki seçimlerinize tekrar götürecek.

“Seçim yapmadığın sürece, kalan olasılıkların hepsi mümkündür.” (Mr. Nobody)

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top