Girişimcilik

Kahve’nin faydaları ve zararları.Kahve kültürü.

Her yıl 400 milyar fincan tüketilen kahve, dünya çapında en popüler içeceğidir. Kahve aslında bir meyve türüdür, kahve içeceği kahve meyvesinin çekirdeğinin kurutulması ve öğütülmesinin suyla olan mükemmel uyumundan ortaya çıkmıştır. Genel olarak içiliyor olsa da kahve yenilen bir gıdadır.

Bir efsaneye göre 575-850 seneleri arasında bir çoban olan Kaldi keçilerin, kahve ağacının meyvesini yedikten sonra hareketli olduğunu gözlemlemiş ve paylaşmak için yakınında kalan Sufi dervişlere gitmiş. Çekirdeklerin marifetini dinleyen Sufi derviş, ilk başta fikri onaylamayıp ve çekirdekleri ateşe atmış. Ateşe düşen çekirdekler, kavrulmaya başlamış ve ortalığa kahve aroması yayılmış. Yayılan aroma Kaldi’ye ve dervişe ilham vermiş ve çekirdeklerden güzel bir içecek hazırlamak için işe koyulmuşlar. Kavrulmuş çekirdekler öğütülür ve özlerini bırakmaları için suda kaynatılır. Bizim bildiğimiz haliyle kahve böyle doğar. Ve çok geçmeden kahve Yemen ve Arabistan’a yayılır. Daha sonra kahve kendini İstanbul’a da sevdirir ve Avrupa’ya oradan da tüm dünyaya yol alır.

Gelelim kahvenin faydalarına kabızlığı önleyip, kilo vermenize yardımcı olmasının yanı sıra kahve içmek baş ağrısını dindirme ve hafızayı güçlendirme özelliğine sahiptir. Eğer sık sık sınavlara giren bir öğrenciyseniz bir önceki cümleyi dikkatle okumanızı tavsiye ederim. 🙂

Aynı zamanda kahve içmek sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirip sizi parkinson ,Tip 2 diyabet, cilt kanseri ve prostat gibi hastalıklardan korur. Depresyon riskini azaltması ve kafeinin etkisinden dolayı sizi dinç ve zinde tutması da kahve içeceğinin bir özelliğidir.

Tabi ki de her şeyin olduğu gibi kahve içmenin de vücudumuza zararları azımsanmayacak derecede çoktur.

İçeriğindeki kafein, güçlü uyarıcı maddelerden biridir. Uyarıcı maddeler vücutta bağımlılık yapar. Çok sık kahve içiyorsan sen de kafein bağımlısı olabilirsin. Bu da, kahve içmediğinde kendini daha kötü ve mutsuz hissetmene yol açar. Tansiyonun yükselmesine neden olup kalp çarpıntısına da yol açabilir. Fazla tüketimin vücudumuzdaki kemiklerin yapısını güçsüzleştirip kemik erimesine neden olduğu da bilinmelidir.

Günün büyük çoğunluğunu masa başında geçiren, kod yazarlarının ve girişimcilerin olmazsa olmazı kahve tüketimini pek fazla kaçırmamaları da bizim tarafımızdan tavsiye edilir.

Biz insanlar böyle hemen her şeyi kültürleştirmek üzerine çok yoğun çalıştığımız için ortaya bir de kahve kültürü diye bir şey çıkmış şuan bile sürekli devam eden kahve içeceği ,aslında bizim içeceğimiz tartışması neredeyse her ülkede yapılıyor ve her ülke kahve içeceğini sahiplenmeye çalışıyor.

Kahvelerdeki asıl farklılığının ortaya çıkış nedeni, kahve meyvesinden elde edilen çekirdeğin nasıl elde edildiği ve nasıl öğütülüp işlendiğidir. Bugün herhangi bir kahve satılan yere gitseniz, sizin önünüze onlarca seçenek çıkabilir. Birden fazla türü olan kahvenin bol aromalı ve şekerli olanlarından kaçınmanızı önerir, katkı maddelerinden vücudunuzu korumanızı tavsiye ederiz.

Kahveli günler.

 

 

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Tembellik ve İlk webcam'in icadı - Kırkiki.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: