Spor

Kangren Takım; Fenerbahçe

Fenerbahçe’ye büyü mü yapıldı?
Bu sene Fenerbahçe’ye ne oldu. Geçen yaz başkanlık el değiştirdi. Seçim gününe kadar kıyasıya bir rekabet içinde girilen seçimi Ali Koç büyük farkla kazandı.

Peki ondan sonra ne oldu. Transfer işlerini işin ehli bir insana bırakmak isteyen Ali Koç, daha önce İngilitere ligi ve İtalya liginden takımlarla çalışan Damien Comolli ile anlaştı. Ardından Aykut Kocaman ile yollar ayrıldı. Hollanda liginin son üç şampiyonu olan PSV’den Phillip Cocu ile anlaşıldı. Yaz transfer sezonunda 11 transfer gerçekleşti. Bu transfer arasında İslam Slimani, Andre Ayew gibi üst düzey takımlarda oynamış oyuncular geldi. Teorik olarak bakıldığında çok iyi bir kadro kurulduğu söyleniyordu. Ama lig başladığında hiçte öyle bir durum olmadığı ortaya çıktı. Takım bir türlü rayına oturmadı.

Basında Phillip Cocu ile yollar ayrılacağı söyleniyordu ama başkan Ali Koç çok kötü bir durum olmadığı sürece Cocu ile devam edeceklerini söyledi. Çok zaman geçmeden 3-1 Ankaragücü mağlubiyetinin ardından Cocu ile yollar ayrıldı. Cocu’nun yerine bir kaç hafta Erwin Koeman geçti. Takımın başında çıktığı maçlarda takım çokta kötü oynamadı. Ama Koeman yeterli değildi ve taraftarın çok istediği Ersun Yanal takımın başına geldi. Ara transfer döneminde Moses, Tolgay, Miha Zajc, Serdar Aziz ve Sadık Çiftpınar transferleri gerçekleşti ama ligin bitmesine 4 hafta kala düşme potasında oynuyor.

Yaz transfer sezonunda alınan oyunculardan İslam Slimani ise vasat kelimesinin karşılığı. Yassine Benzia, 3-5 hafta top oynadı ve kaleye ilk isabetli şutunu ilk yarının son haftasında çekti. Diego Reyes, Fenerbahçe defansı Neustadter yüzünden yumuşaktı. Reyes oyuna girdiği zaman kuş tüyü yastıktan daha yumuşak oldu. Tolga Ciğerci sakat geldi , sakat gitti üzülmediğim tek yanı ise para verilmemiş olması. Michael Frey, fiziğiyle İbrohimoviç’i andırıyor, bir şeyler yapar diye umduk ama Fenerbahçe’ nin futbolcusu olamaz.

Alınan genç oyunculara sözüm yok, çünkü oynamadılar Barış Alıcı’da fena değildi, ligin ikinci yarısı kiralandı. Kiralanması iyi de oldu. Bu oynanan kötü futbolun içinde en çok ona zarar gelirdi. Belki de Ersun Yanal bu yüzden genç oyunculara şans vermiyor. Ayew’e gelecek olursak, nasıl Premier League gibi bir ligte oynamış bilemiyorum. Jailson o dönem transfer edilen iyi oyunculardan olabilir. Ara transfer döneminde alınan Sadık Çiftpınar, Neustafter’den iyi olduğunu gösterdi. Serdar Aziz ise sürekli sakatlanıyor, ama düzenli oynarsa Fenerbahçe’ye katkı vereceğini düşünüyorum. Tolgay ve Moses, ilk geldiği haftalarda fena iş çıkarmadı ama performansları düşmeye başladı. Miha Zajc’da gelecek vadeden bir futbolcu. Fenerbahçe’ye, ileri ki yıllarda katkı vereceğini düşünüyorum.

Dick Advocaat, Fenerbahçe formasını hak etmeyen oyuncular var ve bunlara sen yetersizsin, gitmelisin denmediği sürece başarı gelmeyecek tarzı açıklamalarda bulundu. Bu konu hakkında da ne kadar haklı ortaya çıktı .Fenerbahçe’de Advocaat’dan öncede başarı yoktu ve hala başarı yok. Takımda temizlik yapılmadığı sürece başarıya ulaşamayacağımızı biliyorum. Bir kişiyi kötüleme amacıyla söylemiyorum ama İsmail Köybaşı değil fenerbahçe’nin, Süper Ligin futbolcusu bile değil, niye takımda tutuluyor anlamış değilim. Takımın revizyona gitmesi lazım. Biliyorum maddi açıdan pek iç açıcı durumda değil ama altyapıda pırıl pırıl oyuncular var . Geçen sezon alınan oyunculardan daha iş çıkaracaklarını düşünüyorum.

Fenerbahçe futbol takımında bazı bölgeler kangren olmuş,bu yerlerin gerektiği yerden kesilmesi lazım .

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: