Yaşam

Karanlık Korkusu Nedir? Karanlık Korkusu Nasıl Aşılır?

Karanlıkta endişelenme, panik atak ve korkma gibi sorunları olanlar bu yazı sizler için hazırlandı.

Nedir bu karanlık korkusu?

Karanlık korkusu daha çok çocukluk döneminde ortaya çıkar. Çocuklukta bu korkunun yaşanması son derece doğal bir durumdur. Çocuklar bu korku ile baş edemezse sorun niktofobi hastalığına dönüşür. Bu korkuya tıp dilinde ligofobi, aklofobi veya skotofobi denir. Özellikle televizyon dizilerinde izlenen korku sahneleri, çocuklarda bu rahatsızlığın oluşmasını tetikler.

Karanlık Korkusunun İşaretleri Nelerdir?

Karanlık korkusu karanlık ortamda bulunmaktan endişe duyma durumu olarak tarif edilir. Korkunun temel nedeni zihnin tamamen karanlığa yoğunlaşmasıdır. Bu duygu kişide panik atak yaratabilir. Karanlık korkusu yaşayan kişilerde baş dönmesi ve göğüs ağrısı görülür. Nefes alamama hissine kapılır. Kalp çarpıntısının yanı sıra terleme, bayılma ve titreme durumları yaşanır. Karanlık korkusu insanın kendi kendine geçirebileceği bir şey değildir, mutlaka bir uzmandan destek almanızı öneririz.

Karanlık Korkusu Nasıl Aşılır? Nasıl Yenilir?

Karanlık korkusunu aşmak için mutlaka uzmandan destek almalıdır. Karanlığa bireyin tepki vermemesi için çalışmalar yapılır. Karanlık korkusunu aşmak için birey terapisti ile gece vakti sokakta birlikte yürüyebilir. Hipnotik terapi ile kişinin karanlık korkusunun kökeni araştırılır. Kişinin korkusunun temel nedeni belirlenir ve çözüm yolu geliştirilir. Kontrollü panik uyarıcılar, karanlık korkusunun hassasiyetini azaltır. Karanlık korkusu üzerine kişinin konuşması, anıları hatırlaması ve bu konuda bireyi destekleyen cesaret veren açıklamalar yapılır. Terapistle konuşan birey, korkusunu daha iyi anlayıp nasıl tepki vermesi gerektiğini öğrenir. Karanlık korkusu ne kadar erken alınırsa korkuyu kontrol etmek o kadar kolay hale gelir.

Karanlık Korkusu Olan Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir?

İşte burası çok önemli, çocuğun korku problemi asla görmezden gelinmemeli. Korkulacak ne var gibi sözler de söylenmemeli. Kocaman oldun karanlıktan korkuyorsun gibi sözler yerine çocuk karanlık konusunda cesaretlendirilmelidir. Çocuğun karanlık korkusu yaşadığını bir başkasının yanında paylaşmayın. Çocuk bu durumdan dolayı rencide olabilir. Çocuğun korkularının nedeni araştırılıp bu nedenleri ortadan kaldırmaya çalışın. Çocuğun aklına korku ögelerinin yerleşmesine neden olan korku filmlerinden çocuklarınızı uzak tutun. Çocuk uyuyana kadar çocuğun odasında kalın. Gece uyanıp yanınıza gelen çocuğun yatağınıza alın.

Aile çocuğun korkularında ısrar etmeden, baskı yapmadan, azarlamadan sorunun kaynağını keşfedip uygun çözüm yolları geliştirmelidir. Çocuğu karanlıkta bırakmak çocuğun korkuları ile yüzleşmesine neden olur. Bu da çocuğun karanlık korkusunun daha da şiddetlenmesini sağlar. Çocuğun size olan güven duygusunu zedelemeyin. Karanlık korkusu aşamalı olarak kaldırılır. Işıkta uyumak isteyen çocuğa önce gece lambası alarak alıştırma yaparak karanlıkta uyumasına aşamalı şekilde yardımcı olun. Eğer bu problem üst seviyelere yani sizin baş edemeyeceğiniz noktalara yükselirse, bir uzmandan yardım alın.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: