Yaşam

KENDİNE AŞIKLARIN HİKAYESİ

Narsistik Kişilik Bozukluk

Başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir. Kendini beğenmiş,başkalarının yaşattıkları ve yaşadıklarına duyarsız kalan, sürekli olarak kedini ön plana çıkarmak isteyen kişilik narsistik olarak adlandırılır. Bu kişiler kendilerini başkalarının yerine koymaz, başkalarını anlamazlar.

Kendileriyle meşgul görünseler bile, kendilerini değersiz, yüzeysel ve aşağılık derecede hissetme eğilimi içindedirler. Başkalarının eleştirilerine gelemezler. Karşısındakileri kendi istekleri ve amaçları için kullanmayı severler. Kimseyle empati kuramazlar. Karşısındakilerden onay ve ilgi beklerler. Kendilerine ilgi göstermeyen, saygı duymayan herkesi küçümserler. Başkalarını kıskanır,kendilerini beğenirler.

Peki neden ?

Erken çocukluk dönemlerinde kişilik bütünlüklerinin sağlanması ve korunması için çevreden tepkilere ihtiyaç duymaktadır. Anne ve babadan yeterli duygusal sıcaklığı görememiş olan çocuklarda duyguların gelişimi yüzeysel olur. Anneye kendini fark ettiremeyen çocuk anne imgesinden mahrum kalır. Anne ve babanın çocuğun özelliklerini sürekli olarak yüceltmesi, öz benlik duygusunun sürekli olarak beslenmesine neden olur. Bunun narsistik bozukluğun ortaya çıkmasında önemli bir katkısı bulunmaktadır.

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: