Yaşam

Kim bu Barış Özcan ?

Eğer Youtube Türkiye ile az çok içli dışlı biri iseniz mutlaka adını duymuş veya bir videosuna denk gelmişsinizdir.

Youtube da sanat, tasarım ve teknoloji videoları hazırladığı kanalında yaklaşık iki milyon 600 bin aboneye ulaştı. Son günler de Nasadan  roket fırlatma etkinliğine aldığı davet ile daha çok adı anılmaya başlandı. Nasadan davet alan ilk Türk sonuçta.

1974 Temmuz 23 doğumlu olan Barış Özcan şuan 44 yaşında evli ve Süfi adında bir çocuğu var ve Amerikada yaşıyorlar.

Marmara Üniversitesi hukuk fakültesi mezunu olmasına rağmen pek avukatlık yaptığı söylenemez. Abak.us medya ajansının başkanlığını yapan Barış Özcan  BASF, THY, LC Waikiki, Türk Telekom, NYMag, TimeOut New York gibi markalarla çalışıyor. Geçmişte ise Apple, Adobe ve LinkedIn gibi uluslararası yazılım firmalarına danışmanlık ve sosyal medya hizmeti vermiş.

TRT, el-Cezire, CNNTürk gibi kanallarda yayınlanan belgeseller yapmış ve yönetmiş şuanda ise 2007 senesinden beri kullandığı Youtube mecrasında haftada 2 video ile yayıncılık yapmakta.Barış Özcan bugüne kadar 600 den fazla konuşma yapmış bir profesyonel TedX konuşmacısı. Ve ayriyeten Youtube’un dünya çapında seçtiği 12 değişim elçisinden biri.

Geçtiğimiz yıl SCARECROW – KORKULUK adlı gizem ve gerilim türünde iki dilde(Türkçe ve İngilizce) YouTube’un daveti ve desteğiyle Creators for Change programı altında kısa bir Youtube dizisi çekti.

Barış Özcan nefret söylemi, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve buna benzer tüm aşırılıkların temelinde Korku olduğunu ve insanın bilmediğinden korktuğunu söylüyor. İnsanı önyargılardan sıyrılarak bir insan olarak tanıdığımız zaman korku kavramının kalmayacağı tezini savunuyor ve bu diziyi bunu anlatmak için çektiğini söylüyor.Dizi toplamda 2 milyon kez izlendi.

Chuck McMahon ile başrolü paylaştığı diziyi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Zinciri kırma projesi nedir?

Barış Özcan’ın da birkaç videosunda bahsettiği zinciri kırma ygulaması son derece basit bir prensip olarak tanımlanabilir.

Önüne bir hedef koyup her gün o hedef için bir şeyler yapıyorsun. Mesela ingilizce öğrenme hedefin varsa her gün 5 farklı ingilizce kelime öğrenip takviminde o güne güzel bir çarpı atıyorsun bunu birkaç gün üst üste yaptığında bir zincir elde ediyorsun ve o zincirin kırılmaması için bunu her gün tekrarlaman gerekiyor.Zinciri kırmamak bir motivasyon haline geliyor.

40 sabah erken kalk projesi

Barış Özcan’ın bir başka projesi olan 40 sabah erken kalk projesi sizi rutinizden sıyırarak güne erken başlamaya teşvik eden bir proje bu şekilde günün en verimli saatlerinizi uyanık geçirmenizi amaçlıyor.

Yeni bir alışkanlık geliştirmek için bunu sürekli tekrar etmek gerekir. Bu tekrarı kolaylaştırmak için insanlar erken kalktıkları sabahlarda sosyal medya da #40sabaherkenkalk etiketi ile paylaşım yapıyorlar bir nevi birbirlerini gaza getirmek için.

Zinciri kırma takvimine ve Barış Özcan’ın kendi tasarladığı bazı ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

Her pazar sabahı 9.11 de video paylaşmayı kendine hedef belirlemiş Barış Özcan şuanda da sanat, tasarım ve teknoloji konularında videolar paylaşmaya ve insanları bilgilendirip bilinçlendirmeye devam ediyor.

Barış Özcan’ın Youtube adresine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top