Filmler ve Diziler

Kim Bu J.K Rowling ?

Yaklaşık 6  yaşlarında yazmaya başlayan Rowling, 30 Temmuz 1965 İngiltere doğumludur. 1983 yılında okuldan ayrılarak Exeter Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü tamamlamıştır. Çok farklı isimler ile kitap yayımlayan Rowling’in gerçek adı : Joanne Rowlingdir. Katleen ise büyükannesinin adıdır.

Sıradan bir yazar ve anne olan J.K Rowling annesinin ölümü ve eşinden boşanması nedeniyle çok büyük bir depresyona girdi. Devletin ona sunduğu 69 pound ile kızını büyütmeye çalışıyordu. intihara ne kadar meyil etse dahi kızı için her seferinde bu kararından vazgeçti.

HARRY POTTER YARATILIŞI

Yazarımız Manchester’dan Londra’ya yaptığı bir tren yolculuğunda yanında kalemi olmadığı için zihninde Harry Potter karakterini tanımlamaya başladı. Tanıdığı iki kardeşin soyadları Potter’dı. Ve bu soyadını çok seven Rowling karakterin soyadında karar kıldı.

Bu tren yolcuğunda başladığı Harry Potter hikâyesini tamamlaması ise tam beş yılını aldı. Bu süre içinde kafelerde çocuğunu bebek pusetinde uyutarak bu eşsiz kitap serisini tamamladı. 1995 yılında Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın el yazmasını bir çok yayınevine gönderdi. Fakat 12 yayınevinin herbirinden olumsuz geri dönüt aldı. Sonrasında Bloomsburry Yayınevi’nin sahibinin kızının hikayeyi beğenmesi üzerine kitap basılmaya başlandı. Kitap basılırken kimsenin kadın bir yazarı okumayacağını bilen yayınevi Rowlinge başka bir isim kullanmasını istedi. Ve J. K ROWLİNG adı ile kitap basıldı.

Böylelikle bir Hogwarts serisini oluşturdu ve okulun kapılarını herkese açtı.

Dünya çapında 65 dile çevrilen, 400 küsür milyondan fazla satılan, tüm serinin filmleri çekilen bir başyapıt haline geldi.

Harry potter efsanesi J.K Rowling’e 20 yılda 1 milyar $’dan fazla servet kazandırdı.

Teşekür ederiz Joanne.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top