Bilim ve Teknoloji

Kirli Suyu Temizleyen Çözüm

Su, hayatımızın tadı tuzu, her şeyi … Peki suyu nasıl kullanıyoruz ? Suyun önemini biliyor muyuz ?

Dünyada 2,1 milyar insan içilebilir su konusunda sıkıntı yaşıyor. Sıkıntı yaşamakta değil, su konusunda yokluk içindeler. Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Kumbur’un yaptığı araştırmada dünyanın en az suya sahip ülkelerinin yılda kişi başına 23 metreküple Cubiti, Bahreyn ve Kuveyt olduğunu belirtiyor. Dünyada şu an 26 ülkenin su yoksulluğu çektiğini, bu rakamın 30 yıl içinde 52 , 2050 yılına kadar da 65’e ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

Bu su yoksulluğunu yanı sıra temiz su kaynağı konusunda sıkıntılar çekilmektedir.

Bu sorunu çözmek isteyen Japon Polyglu firması çalışmalara başlıyor. Polyglu esas olarak , suda bulunan yabancı maddelerin pıhtılaşmasını hızlandıran fermente soya fasulyesinden yapılan  pıhtılaştırıcı bir toz yapıyorlar .Bu toz gıda ve endüstriyel ekipman endrüstrisinde başarıyla uygulanan güvenli ve çevre dostu bir temizleyici bir madde olması bakımından benzersizdir.

Bu tozun 1 gramı 5  litre suyu temizlemeye yardımcı oluyor. bu da tozu oldukça etkili kılıyor. Bu toz Somali Bangladeş, Bangladeş ve Hindistan’da başarıyla kullanılmaya başlanmıştır. Somali’deki Uluslararası Göç örgütü , mülteci kamplarındaki su sorununu bu toz sayesinde çözdü. 2016 yılında 600,000 insan yerinden edildi. Bir çoğu yiyecek ve su sıkıntısı çekiyordu. Ama  polyglu sayesinde su sorunu biraz da olsa önüne geçildi.

Polyglu, Somali’de ve diğer ülkelerde de yüz binlerce kişiye yardımcı olabilecek etkili ve yenilikçi bir çözüm sunmaktadır.

Suyun önemini unutmamalıyız. israftan kaçınmalıyız. Şu an savaşlar petrol içinse ileride su için olacağı açıkça görülmektedir.

yardım aldığım site ;

https://borgenproject.org/tag/polyglu/

 

																														
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: