Girişimcilik

Lider Olmak ya da Olmamak!

Lider olunmaz, lider doğulur sözü yanlıştır. Lider olan insanlar güçlü olan insanlardır ve zor zamanlar güçlü insanlar yaratır. Peki nedir bu liderler? Lider diye kime denir? Lider olmak için ne tür özelliklere sahip olmalıyız? Bu sorunun cevabını umarım bu yazıda bulursunuz.

İlk önce lider kelimesine bakalım. Lider kelimesi İngilizce leader “önder” sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to lead “yol gösterici” fiilinden türetilmiştir. Yani sözcük anlamı olduğu gibi liderler yol gösterici insanlardır. Onlar zamanın acımasız tecrübelerinde yoğurulmuş ve bu tecrübeler sonucunda bilgeleşmiş kişilerdir. Bilgelikleri sayesinde insanlara, topluluklara, düşüncelere yol gösterirler ve fikir verirler. Her bilge insan lider olamaz, her yönetici de lider olamaz. Peki bir insana lider demek için ne gibi özellikler taşıması gerekir?

İnsanları nasıl etkileyeceğini bilirler, fakat insanların kararlarını vermeleri gerektiği noktada sessiz kalırlar.İnsanları önemserler onları küçük görmez ve değer verirler. Fakat akıllı bir insanın egosu arka cebinde olur sözünü de unutmamak gerekir. İnsanlara karşı güvenilir olurlar ve kendilerinin zararına bile olsa adaletli olurlar.

İnsanları dinler onlara fikir verir onlardan fikir alırlar. Hızlı, etkin ve stratejik karar verirler.Vizyon sahibi olurlar ve çevrelerine motivasyon verirler. Kısaca lider insanlar fikirlere ve düşüncelere yol gösteren ve onların en iyi şekilde organize olmasını sağlayan kişilerdir.

Kendi hayatınızın lideri olabilirsiniz. Hayatınızda birçok kötü durumla karşılaşabilirsiniz. Eğer kendi hayatınızın lider olmak istiyorsanız pes etmeyin sabırlı olun bir liderin en önemli özelliklerinden biri sabırlı olmasıdır. En sonunda kendi yolunuzu bulursunuz ve kendi hayatının lideri olan başka insanlara da liderlik etmeye başlar. Ama unutmayın her yönetici lider olamaz, her bilge insan da lider olamaz, lider olmak bir devrimdir.

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: