Kültür ve Sanat

”MABEL MATİZ”

Kumral Ada Mavi Tuna romanında yer alan ”Tuna” karakterinin takma adı ”Mabel” ve çok sarhoş, düşkün kimse anlamlarına gelen Eski Yunanca kökenli kelime Matiz’in birleşiminden oluşur.

Fatih Karaca, bilinen adıyla Mabel Matiz 31 Ağustos 1985’da Mersin’in Erdemli ilçesinde doğmuştur. İlkokulu ve liseyi Erdemli’de okumuş, üniversite eğitimini ise 2003-2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi diş hekimliği bölümünde almıştır. Çocukluk yıllarını, kendisine müzikal anlamda çok katkısı olduğunu ifade ettiği Erdemli’de geçirmiştir. 2011’de İstanbul Bilgi Üniversitesi insan hakları hukuku bölümünde başladığı yüksek lisans eğitimini 2014’de yarıda bırakmıştır.

Babası kamyon şoförü, annesi ev hanımdır. Babası Kıbrıs Barış Harekatı gazisi olan Ali Karaca 22 Şubat 2019 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu Erdemli’de vefat etmiştir. Vefatı öncesi babasının anısına Babamı Beklerken şarkısının yazılması ile beraber, şarkının yer aldığı albümün ismi Maya, Mabel Matiz’in annesinden gelmektedir.

Müzik eğitimine üniversite zamanlarında aldığı gitar ve şan dersleri ile başlayan Mabel Matiz, ilk bestelerini de üniversite yıllarında yapmıştır. 2008’den bu yana kariyerini sürdüren sanatçı ilk şarkılarını kişisel ev kayıtları şeklinde oluşturmuş, bu şarkıları Myspace sayfası üzerinden anonim olarak yayınlamıştır. Mabel Matiz, şarkılarına ilgi gösteren Engin Akıncı ile tanışarak ilk albümünün hazırlıklarına başlamış, bu kapsamda proje dahilinde Alper Gemici ve Alper Erinç bir araya gelerek albüm için stüdyoya girmiştir.

Birçok şarkısıyla oldukça ses getirmiş, birçok ödül almıştır. Sanatçının, aynı yıl yayınlanan Aysel’in albümünde seslendirdiği Sultan Süleyman cover’ı tüm zamanların başarılı Türkçe cover yorumlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kendi albümleri dışında Teoman, Göksel, Burcu Tatlıses, Ceylan Ertem gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur.

Farklı bir tarza sahip olduğunu düşünüyorum, kliplerini ve şarkılarının sözlerini beğeniyorum. Keyif alarak dinlediğim birkaç şarkısını sizlerle paylaşayım;

Çareyi bul bana getir,çare ise sabır dua,

Bir hadise var kimse bilmiyor,

Gel öyle bir kal ki tan yeri boyansın aşk hançeriyle,

Delindi gökler şimdi huzur,

Öyle bir taht yaptımki sana kimsenin gücü yok yerini almaya,

Tuttuğun senin olsun a canım aşk bırakmaktan geçer,

Satmam bu dert benim hem ağam hem paşam,

Biliyorum hepsi havagazı söz değil,ah söz değil,

 

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: 7 Nota 7 Şarkı - 2 - Kırkiki.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: