Bilim ve Teknoloji

Makineler Düşünebilir Mi?

1950 yılına senesinde Alan Turing 2.Dünya Savaşı sırasında Almanların haberleşmede kullandığı ”Enigma’’ adlı kırılamaz diye nitelendirilen şifreleme sistemini kendi icat ettiği devasa büyüklükteki bir bilgisayar ile kırdı ve savaşın gidişatını büyük ölçüde değiştirdi.Alan Turing hakkında daha fazla okumak için tıklayınız.

Alan Turing. 20.yüzyılın en büyük matematikçilerindendir ve bilgisayarların temelini teorik olarak atan bilim insanıdır. Bilgisayarı denen kavramı ortaya çıkarmakla kalmamış aynı zamanda yapay zekâ kavramının doğmasını sağlayan ‘‘Makineler düşünebilir mi?’’ sorusunu ortaya atmıştır.

Peki nedir yapay zekâ? (What Is Artificial Intelligence?)

Cem Say  50 Soruda Yapay Zekâ adlı kitabında, şöyle yanıt veriyor;

”Doğal sistemlerin yapabildiği (zekice olsun veya olmasın) her bilişsel etkinliği (gerekirse bedenleri olan) yapay sistemlere, daha da yüksek başarım düzeylerinde nasıl yaptırabileceğimizi inceleyen bilim dalıdır”

Şu an dünyadaki en trend teknolojilerden biri olan yapay zekayı hayatımızın her alanına entegre bir araç olarak kullanıyoruz.  Bu teknolojiyle bilgisayarların görmesini sağlayabiliyoruz, kanser teşhisi koyabiliyoruz, anlık çeviri yapabiliyoruz veya araçların kendi kendine yön tayin etmesini sağlayabiliyoruz.

2017 yılında üniversitelerde yapay zekayla alakalı derslere kayıt yaptıran öğrenci sayısı 2012 yılına göre 5 kat artmış gözüküyor. Diğer taraftan akademik çalışmalara, start-up sayılarına ve start-up’lara yapılan yatırımlara bakıldığında da inanılmaz bir artış görüyoruz. ABD’de yapay zekâ girişimleri 2015’ten 2018’e %113’lük artış göstermiş.  Yapay zekâ konusunda hala ABD’nin egemenliği devam ediyor fakat son 10 yılda bu alanda inanılmaz bir atak yapan Çin bu ivmesiyle ABD’ye yetişecek gibi duruyor.

Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir Mi ?

Bu kadar güçlü bir teknoloji karşısında bazı insanlar geleceğe optimist bakarken bazıları da yapay zekanın çok büyük bir risk taşıdığını ve sonumuzu getireceğini düşünüyor.

Tesla ve Spacex şirketlerinin CEO koltuğunda oturan Elon Musk yapay zeka teknolojisinin ilerleyen yıllarda başımıza bela olabileceğini savunuyor. “Yapay zeka insan medeniyetinin varlığına karşı temel risk taşıyor. Geç olmadan yapay zekayı düzenleyin.” Elon Musk

“Yapay zeka uzmanları ciddi ciddi soruyorlar:Bizim hayvanat bahçesindeki ayılara yaptığımız gibi,kendi yarattığımız robotlar bize fıstık atarken,demir parmaklıkların ardında dans etmek zorunda kalacak mıyız?Ya da,kendi yarattıklarımızın kucaklarında gezdirdiği bir köpek olacak mıyız?”Michio Kaku

Coursera kurucu ortaklarından Stanford Üniversitesi profesörü Andrew Ng da bu konuda şöyle söylüyor:

“Bugün Yapay Zekanın kötü bir süper zekâ olmasından endişelenmek, Mars’taki aşırı nüfus artışından endişelenmek gibidir. Biz henüz bu gezegene iniş yapmadık!” Andrew Ng, Prof.

Yapay Zeka tartışmaları uzun bir süre devam edecek gibi görünüyor hatta Elon Musk ve birkaç kişinin ortak olarak kurduğu yapay zekanın denetlenmesini, ve olası zararlarını insanlara anlatmaya çalışan kâr amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma şirketi bile var. OpenAI

Kitap önerisi

50 Soruda Yapay Zekâ – Cem Say

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Cem Say, bu kitapta yapay zekâ kavramını her yönüyle ve genel okuyucu kitlesine hitap edecek biçimde anlatıyor.

Alan Turing yazımızı okumak için tıklayın.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Alan Turing Kimdir? - Kırkiki.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top