Bilim ve Teknoloji

Nasa da Bir Türk Umut Yıldız

Dr Umut Yıldız Kimdir?

1980 doğumlu olan Dr. Umut Yıldız, Ankara Üniversitesinde Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünü bitirdikten sonra Hollanda’nın Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamış, Leiden Üniversitesi’nde de astrofizik alanında doktorasını yapmıştır. Şu an NASA’nın (Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi) Kaliforniya eyaletindeki Jet Propulsion Laboratory (JPL) bölümünde çalışan Umut Yıldız, burada Molekül Astrofiziği, Yıldız Oluşumu, Molekül Bulutları, Veri Madenciliği ve Uzay Haberleşmesi üzerinedir.

İki yıldır Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) çalışmalarını sürdürüyor. 5 bin kişilik NASA personeli içindeki az sayıdaki Türk’ten biri olan astrofizikçi.

2015 tarihli Hürriyet gazetesinin haberine göre Dr. Umut Yıldız, Türkiye’ye üniversitelerde seminer vermek için gelmiş. Ve kısa bir röpörtaj gerçekleştirmişler.

Lisede matematik dersinin çok zayıf olduğunu belirten astrofizikçi, gençlere hayallerinin peşinden koşmalarını önerirken, eğitimcilere de şunları söylüyor: “Bir çocuk başarısızsa ve başka şeylerle ilgileniyorsa ‘Acaba neden başarısız?’ diye sormanız gerekiyor.” 

Astrofizikçi olmaya nasıl karar verdiniz?

– Çok küçük yaşlarda, ortaokul sıralarında kesin karar vermiştim. Hatta 8’inci sınıfta “artık astronom olacağım” dediğimi hatırlıyorum. Çevremde bir anlık heves olduğunu düşünenler çoğunluktaydı. İş garantisi olmadığından insanlar pek tercih etmiyor, aileler de ettirmiyor. Çevremde uzayla ilgilenen insanlar olmadığından örnek göstereceğim kimse de yoktu. Ancak ben “ne olursa olsun astronom olacağım” diyordum. Tüm üniversite tercihlerim astronomiydi. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nü bitirdim. Masteri Hollanda Groningen Üniversitesi’nde; doktorayı Hollanda Leiden Üniversitesi’nde yaptım. Sonra Amerika’ya gittim ve direkt NASA’da işe başladım.

Lisede nasıl bir öğrenciydiniz?

– Başarılı değildim. Notlarım çok düşüktü. Matematiğim sıfır ile bir arasında gezerdi. Ama çok fazla kitap okurdum. Deneylere, uzayla ilgili şeylere kafa yorardım. Sürekli gökyüzündeki yıldızları ezberlerdim. Eğitimcilere şunu söyleyeyim: “Bir çocuk başarısızsa ve başka şeylerle ilgileniyorsa ‘Acaba neden başarısız?’ diye sormanız gerekiyor.” Lise sonda astronom olmak için üniversiteye gitmem gerektiğinin farkına vardım. 7nci sınıftan lise sona kadar derslerin hepsini bir senede öğrendim. Matematiğe sıfırdan, toplama çıkarmadan başladım.

Üniversite hayatınız nasıl geçti?

– Astronomi bölümünü kazandıktan sonra matematiğim 100 gelmeye başladı. Birinci sene derece yaptım. Ancak tam istediğim şeyleri alamayınca biraz hayal kırıklığı yaşadım. Dersleri hiç geçemiyordum. Motivasyonum düştü. Üniversite 3’üncü sınıfta iki yıllığına İngiltere’ye gittim. Bir yıl Londra’da okudum. 5’inci yılımda Türkiye’ye döndüm ve üniversitede ikinci sınıf olduğumu fark ettim. İki yılda astronomiyi bitirdim. Matematikten yan dal yaptım. İlk 5’te bitirdim okulu.

 

Türkiye’deki uzay çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

– Türkiye’de uzay çalışmaları çok değil. Bunun en büyük sebebi de uzay konusunda çalışan çok fazla insan olmaması. Türkiye’de bin kişi uzay ile ilgili işlerde çalışıyorsa, ABD’de bu sayı 300 bin. Bu sayı artarsa artık bizde de bir şeyler olmaya başlar. Zaman içinde uzay kültürü oluşur. Özellikle belki NASA’nın çok güzel reklam yapması, Mars’ta su bulunması gibi şeyler insanların ilgisini artırıyor. Öğrenciler bana bir sürpriz hazırlamaya çalışmış. Bir astronot kıyafetiyle metrobüste insanlara, “İlk Türk astronot kimdir?” diye sormuşlar. “Cem Yılmaz” diyen olmuş 🙂

‘Hayallerinize Mektuplar’

Sosyal medyada öğrencilerin sorularını cevapsız bırakmayan Umut Yıldız, daha sonra twitter üzerinden ‘Hayallerinize Mektuplar’ projesini başlattı. Böylece uzay bilimlerine meraklı öğrenciler Yıldız’a sosyal medya üzerinden mektup yazarak hayallerini anlatıyor. Yıldız, mektupların ortak noktasının ise, “Hayalleri konusunda kendisini yalnız hisseden birçok öğrenci, mektupları okuduktan sonra yalnız olmadığını görüyor” sözleriyle anlattı.

Adını uzun süre önce Barış Özcan ile yaptığı bir canlı yayından duymuş olduğum Umut Yıldızı Twitterdan da sıkı bir şekilde takip ediyorum. 2018 Ağustos ayında takipçilerini Nasa stickerları hediye yollamıştı ve ben bunlardan biriydim. Elinden geldiğince sosyal medyadan yolladığımız mesajlara da samimi bir dille cevap veriyor, zamanında konuşmuşluğumuz da var .

Twitterda Türkiye de ki insanların dikkatini çekip Uzaya olan ilgilerini arttırmaya yönelik çalışmalara devam ediyor. Twitter dan ziyade kendisinin yazı yazıp paylaştığı bir blog sitesi ve twitter adresinden duyuruları yaptığı twitch yayınları da var.

Blog sitesine  buradan ulaşabilirsiniz.

Türk medyasında daha çok görmek istediğimiz biri Umut Yıldız.

 

Yaptığın ve yapacağın her şey için Teşekkürler.

 

 

Hayalleri gerçekleştirmek için risk almak gerekiyor

 

Kullandığım kaynak

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top