Girişimcilik

Neden Meraklı Olmalıyız?

Değişen dünya düzeninde bilgi birikiminizin yüksek olması gerekiyor. Merak, günlük yaşantımızda olan şeyleri anlamaya çalışmakla ve sürekli sorular sormakla kazanılan bir özelliktir.

“Ben nasıl Düşünemedim?” sorusunu hayatımız boyunca birkaç kez kendimize sormuşuzdur. Yaşam boyu öğrenmeyi kabul etmiş insanlar sürekli kendilerine soru sorarak yeni fikirler geliştirirler.

“Sürekli ilerliyor, yeni şeyler üretiyor ve yeni kapılar açıyoruz. Çünkü biz meraklı insanlarız ve merak bize yeni kapılar açıyor.” demiş Walt Disney 

Meraklı Olmak Üretkenliliği Arttırır

Meraklı bir insan yaptığı işlere yönelik kendine şu soruları yöneltir;
– Bu yaptığımın amacı ne?
– Bunu daha başka nasıl yapabilirim?
– Bunu yapmanın daha kolay ve verimli bir yolu var mı?
– Bunu tamamlamak için ihtiyacım olan şeyler neler?

Meraklı Olmak Başarısızlık Korkusunu Azaltır

Büyük şeyler elde etmek için büyük riskler almayı göze alan kişiye “girişimci” denir… Gerçek bir girişimci hatalarından ders alır ve geçmişe takılmak yerine geleceğe bakar. Merak duygusunu geliştirmek, bir girişimcinin başarısızlık duygusuna karşı sahip olabileceği en önemli özelliklerin başında gelir.

 

Meraklı Olmak Doğru Soruları Sormanı Sağlar

Merak, sürekli sorular sormanı ve bu sorulara cevap aramanı sağlar. Bu cevaplar da dünyayı daha iyi anlamana ve daha önceden fark edemediğin sorunlara çözüm bulmana yardımcı olur. Sana yeni kapılar aralar.

Meraklı Olmak Sürüden Ayrılmanı Sağlar

Meraklı insan, çevresindeki olayları iyi inceler ve daha iyi bir alternatifin olduğunu düşünerek ortaya bir ürün veya hizmet koyar. Sorunlara karşı çözüm bulabilmek, sorunlara farklı açılardan yaklaşabilmek için meraklı olmak gerekir.

 

Meraklı Olmak Yaptığın İşi Sevmeni Sağlar

Yaptığın işi severek ve tutkuyla yapıyor olman   hem başarını artırır hem de iş hayatında tatmin olmanı sağlar. Meraklı bir insan, bilgi dağarcığına sürekli yeni şeyler kazandırır, yeni insanlarla tanışır, yeni deneyimler kazanır. Bunlar da onun iş hayatını ve sosyal hayatını daha verimli kılar.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top