Yaşam

Neden Uyuruz?

Yetişkinler zinde olmak için günlük 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyarken, ergenler 7-10 saat uykuya ihtiyaç duyar. Beynimizde yorulduğumuzu söyleyen sinyallerle(hormonlar), bize havanın karardığını söyleyen sinyaller yüzünden uykumuz gelir. Adenosin ve melatonin gibi uyku tetikleyici maddelerin sentezlenmesi bizi uyuşuk bir hale getirir. Nefes alışımızı ve kalp atış hızımızı yavaşlatır ve kaslarımız gevşemeye başlar. Uyku DNAmızın kendini onardığı, vücudumuzun kendini yenilediği derin bir dinlenmedir.

Uyumadığımızda hafızamız, ruh halimiz ve algılarımız bundan etkilenir. Uykusuzluk tansiyonu yükseltmeye ve ateşlenmeye yol açabilir. Araştırmalara 6 saatten az uyumak, kalp krizi riskini; düzenli olarak 7-8 saat uyuyanlara göre 4.5 kat arttırıyor.

Nasıl olur da uykusuzluk bizim için büyük bir sorun olur? Bilim insanları bunun cevabını vücutta atıkların birikmesine bağlıyor. Uyanık olduğumuzda hücrelerimiz enerji tüketir. Enerji tüketimi sonucu hücrelerde adenosin gibi uyku getirici maddeler ortaya çıkar. Adenosin miktarı arttıkça uykumuz gelmeye başlar. Hücresel reaksiyonlar sonucu başka atıklarda vücudumuzda birikir. Eğer bu atıklar atılmazsa bazı sorunlar ortaya çıkar.

Peki biz uyurken bu atıkların birikmesini engelleyen şey nedir? Vücutta bu birikmeyi temizleyen bir sistem vardır. Bu sistem biz uyurken daha iyi çalışıyor. Bir şeyden eminiz ki sağlığımızı ve aklımızı kaybetmek istemiyorsak kendimizi uykunun tatlı kollarına bırakmalıyız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: