Filmler ve Diziler

Netflix ve İlk Türk Netflix Dizisi The Protector

Netflix nedir ?

1997 senesi ağustosu Kaliforniya, Scotts Valley’de  Reed Hastings ve yazılımcı Marc Randolph tarafından kurulmuştur. DVD henüz yeni çıkmıştı ve bunun ivme kazanacağını düşünen ikili şirketi kurup “DVD satma ve kiralama” işlemi yapmaya başlarlar. İzleyiciler gidip DVD almak zorunda değillerdi, sadece izlemek istediklerini seçip Netflix ile iletişime geçmeleri yeterliydi, seçilen ürünü Netflix kargo aracılığıyla gönderecekti.

1998 de ilk internet sitelerini açtılar oradan müşterilere çeşitli testler yapıyordular. Daha sonra internetin ve bilgisayarın yaygınlaşması ile 2010 yılında Kanada’da, 2011’de Karayipler ve Latin Amerika’da, 2012’de ise İrlanda ve İngiltere’de yayına başlayan Netflix başarı merdivenleri bir bir çıkıp büyük kâr elde etti.

Netflix, bir süredir özel içerikler de üretmeye başladı. Mesela son zamanların popüler dizilerinden olan Dark, Stranger Things, Narcos ve Hakan:muhafız gibi diziler Netflix’in dağıtımcılığını ve yapımcılığını üstlendiği dizilerdir.

Şimdilerde 200’e yakın ülkede 125 milyon üyesi olan, yüzlerce dizi film belgesel arşivi olan Netflix bir çeşit internet eğlence hizmeti olarak çalışıyor.

Üye olup çeşitli üyelik paketlerinden birini seçtikten sonra  telefon, tablet ve televizyonunuzdan Netflix platformunuza erişebilirsiniz.

Kullanıcılarına bir ay ücretsiz deneme imkanı sunan Netflix, herhangi bir taahhüt yapmadan iptal etme seçeneğini de sunuyor. Platform deneme süresi boyunca da herhangi bir ücret de talep etmiyor.

Netflix e nasıl üye olunur?

“netflix.com.tr” adresinde yer alan üyelik işlemleri için gerekli bilgileri doldurup, paket satın alınarak, üyelik işlemini tamamlayabilir. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra, aktif hale gelen üyelik istenildiği zaman taahhütsüz olarak sonlandırabilirsiniz.

The Protector

Geçtiğimiz Cuma yani 26 Nisan da 2. sezonu yayınlanan The Protector dizisinin adını mutlaka duymuşsunuzdur.

Nedir bu The Protector ?

Türkçe adı Hakan: Muhafız, dünyanın en popüler çevrimiçi yayın platformu olan Netflix’in yayına sunduğu ilk Netflix Originals Türkiye dizisidir.

Başrolünde Çağatay Ulusoy, Okan Yalabık, Hazar Ergüçlü ve Ayça Ayşin Turan’ın oynadığı dizi ülkemizin ilk Netflix dizisi olmasından dolayı ülkemizde çok konuşuldu ve çok izlendi.

14 Aralıkta yayınlanan ilk sezonunun toplam 4 haftada 10 milyon izleyici sayısına eriştiği belirtilmişti. İkinci sezon verileri net bir şekilde belirtilmediği için size kesin bir bilgi aktaramıyoruz.

The Protector dizisinin konusu ne ?

Fatih Sultan Mehmet döneminde yer alan ve düzeni bozmak adına dünyada var olan bir gruba karşı koyması amacıyla yetiştirilmiş, tek görevi onları durdurmak ve İstanbul’u korumak olan (Tılsımlı gömlek ve tılsımlı hançer ile ) kahramanın yani Muhafızın son neslinin hikayesidir.

İlk sezonundaki bazı sahne, replik ve bazıları tarafından beğenilmeyen senaryosu ile ülke çapında sosyal medyada çok konuşuldu.

 

Bu kadar eleştiri almasına rağmen bence bu dizi Türk dizi anlayışını bir nebze de olsa yıkıp, en azından bizi zengin kız fakir oğlan konseptinden kurtarıp, saatlerce süren Türk dizisi anlayışını yıkmıştır.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: