Yaşam

OBSESİF-KOMPULSİF BOZUKLUK NEDİR?


Birçok insanın takıntısı ve endişeleri vardır. Ancak bazı boyutları vardır ki sizi günlük hayatta kötü etkileyebilir. Sorun çıkmayacak durumlarda bile, sorunun çok kolay bir şekilde ortaya çıkmasına sebep olan bu baş edilmesi zor düşüncelere Obsesif-Kompulsif Bozukluk denir.

OKB nedir?

-OKB, obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan bir ruhsal hastalıktır.

Obsesyon nedir?

-Kişinin zihnine girmesine engel olamadığı, zihninden uzaklaştıramadığı düşünce, fikir ve dürtülerdir. Kişinin isteği dışında gelirler, kişi tarafından mantık dışı olarak değerlendirilir ve yoğun sıkıntı, huzursuzluğa sebep olurlar.

Kompulsiyon nedir?

-Obsesyonların neden olduğu yoğun sıkıntı ve huzursuzluğu azaltmak ya da ortadan kaldırmak için yapılan yineleyici davranış ve zihinsel eylemlerdir.

Obsesif Kompulsif Bozukluğa sahip insanları daha iyi nasıl anlıyabiliriz?

-Bazıları için evden çıkmak çok basit olsa da onlar için oldukça zordur. Ocağın altının açık olması, ütüyü prizden çekmiş olmamak, ışığı söndürmemiş olmak, hepsinin bir anda beyne üşüşmesiyle birlikte olması imkansız kötü anıları biriktirmeye başlamış beyni susturmak oldukça zordur.

-Hijyen sorunu olanlar ise gittikleri her yerde olmayan mikrobun varlığından rahatsız olurlar. Defalarca temizlediği bir yerin hala kirli olduğunu düşünür. Tekrarlamadıkları sürecede içleri rahat etmez.

-Sayılara, renklere, şekillere oldukça değişik anlamlar yükleyip rahatsız olabilirler. Elini 8 kere yıkamadan içi rahat etmeyenler, 3 kere kıyafetini çırpmadan giyemeyenler, düzgün koltuk örtüsünü defalarca düzeltenler…

 

-Kusursuzluğa aşıktırlar. Aslında beyinlerinde nasıl bir kusursuzluğu kabul etmişlerse ona aşıklardır. Elini 8 kere yıkayınca temiz olması anlamına alırken; 7 kere yıkamak ise tamamen kirli olması ve mikrop barındırması anlamına gelir.

-Sürekli hata yapma, sevdiklerini kaybetme gibi başına kötü bir şey gelme korkusu çoğu zaman rahat olacakları zamanı bile zehir haline getirirler.

 

-Çift sayı,tek sayı takıntıları olabilir. 2 kere yapmak kusursuz bir davranışken, 3 kere yapmak çok huzursuz bir davranış olabilir.

-Sosyal ortamlarda kopukluklara neden olabilir. Sürekli akıllarında bir şeyler tekrarlanır, en kötü ihtimaller tekrar tekrar gözden geçirilir, yaptıklarını tekrar tekrar düşünebilirler. Obsesif-Kompulsif Bozukluğu olan biri aşık olursa;

Aşılmaz,tedavisi olmayan, yok olmayacak bir problem değildir. Sevdiklerimizin desteği ve kendi çabamızla her şey ortadan kalkabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: