Yaşam

Öğrenmeyi Kolaylaştıran Teknikler

Bu yazımda sizlere çalıştığınız şeyleri nasıl daha kolay öğrenebileceğinizden bahsedeceğim.

Hızlı öğrenmek ve kolay öğrenmek kesinlikle ezber yapmak değildir. Öncelikle bu aradaki ayrımı ayırt etmek gerekiyor, bir şeyleri ezber yapmak sizde kalıcı bir etki bırakmayacaktır.

Öğrenmeyle ilgili hep aynı klasik cümleler kullanılır sessiz yerde çalış, tekrar yap, not al, rutine çevir gibi ama bunlar çok açık cümleler değil.

Ancak  öğrenciler, ders çalışma yöntemlerini, beynin öğrenme sürecini kullanarak değiştirebilirler.

  • Çalışacağınız şeyleri tek bir zaman dilimine sıkıştırmayın mesela sınava hazırlanıyorsanız o sınavda çıkacak konuları günlere, haftalara bölerek çalışmak sizin çalıştığınız konuların kalıcı olmasına yardımcı olacaktır.

 

  • Sürekli olarak ders çalıştığınız ortamlar(ev, kütüphane) dışında kafelerde, bahçelerde çalışmanız hatta arkada çalan bir müzikle çalışmanız hafızanızı destekleyip kuvvetlendirecektir.

 

  • 15 dakikalık kısa bir yürüyüş veya kısa bir müzik dinletisi, balkonda alınan hava gibi şeyler zaman kaybı olarak nitelendirilmemelidir. 2009 senesinde yapılan bir araştırmaya göre bir problem üzerinde çalışıyorsanız veya bir şeyler öğrenmeye çalışıyorsanız kafanızı dağıtmak, kısa bir mola vermek zihninizi rahatlatacak dinlendirecek ve öğrenme aşamanızı kolaylaştıracaktır.

 

  • Henry Roediger III ve Jeffret Karpicke tarafından yapılan araştırmalara göre, yeni bir konuyu kendi kendine yüksek sesle ezberden anlatmak veya bir arkadaşa aktarmak, konuyu tekrar tekrar okumaktan daha etkili bir yöntemdir.


             124 öğrenci üzerinde yapılan yeni bir araştırma çerçevesinde, tüm öğrencilere bir konu üzerinde 10 dakikalık bir ders anlatımı yapılmış. Sonrasında öğrenciler 4’lü gruplara ayrılmış ve gruplara şu şekilde görevler verilmiş:

             1. grup: 5 dakika boyunca bir odada tek başına kamera karşısına geçmişler ve konuyu hatırladıkları kadarıyla, sanki başkalarına anlatıyor gibi açıklamışlar.

             2. grup: Konuyla ilgili problemlerin bulunduğu birkaç test çözümü yapmışlar.

             3. grup: İlk grupla aynı koşullara alınmışlar, tek farkları ise konuyu ellerine verilen kağıttaki notlara bakarak anlatmışlar.

            4. grup: Bir kağıda konuyla ilgili hatırladıkları her şeyi yazmışlar.Deneyden tam bir hafta sonra tüm katılımcılar tekrar bir araya getirilmiş ve konuyu ne kadar iyi anladıklarına yönelik bir teste tabi tutulmuşlar.

             Birinci grup en yüksek ortalamaya ulaşırken, dördüncü grup da onlara yakın bir ortalama tutturmuş; ikinci ve üçüncü grubun ortalamaları ise çok daha aşağıda kalmış.

  • Yeteri kadar beslenmiş olmaya dikkat edin.Karnınız açken beyniniz güçlükle çalışır ve öğrenmeniz zorlaşır. Vücudunuz size midenizin boş olduğunu söylerken başka bir şeye odaklanmak zordur. Bu nedenle her öğün yeteri kadar yemek yemiş olmalısınız.

 

  • Su için. Yeterli miktarda su içmediğinizde odaklanma yetiniz azalır. Farkında olsanız da olmasanız da susamış olduğunuz için dikkatiniz kolayca dağılır.
  • Spor yapın. Spor yapmanın vücudumuza ve sağlığımıza yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Spor yapmak aynı zamanda beynimizin öğrenme kabiliyetini de artırıyormuş.
  • Dikkatle dinleyin. İlk kez öğrendiğiniz şeyleri dikkatli dinleyin. Dinlerken konsantrasyonunuzun birkaç saniyelik bozulması bile bilginin beyninize tam olarak yerleşmemesine neden olur. Ders dinlerken iradenizi güçlendirmelisiniz.
  • Not alın. İlk kez öğrendiğiniz bir şeyi tam anlamıyla öğrenebilmenin en güzel yolu not almaktır. Not almak yalnızca öğrenmekte olduğunuz şeyin üstüne düşünmenizi sağlamaz aynı zamanda da kendiniz yazdığınız için daha sonra çalışmak istediğinizde size kolaylık sağlar.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top