Kültür ve Sanat

Rumların Ateş Silahı Teknolojisi

Antik çağların teknolojilerinden biri olan Rum ateşi nedir? Rum ateşi (Bizans ateşi, Roma ateşi, Grejuva ateşi), kızgın kömür, kükürt ve zift karışımından oluşan ve Peloponez Savaşı sırasında kullanılan bir karışımdır.

Daha sonra MS 660’larda zift, reçine, kükürt, nafta, kireç ve güherçile ile yunan ateşi zenginleştirilmiştir. Su eklendikçe alevi artar. MS 7. yüzyıldaki geliştirip etkisini arttırma işi Suriyeli bir göçmen olan Kallinikos tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca İstanbul’ un fethinde Eflak – Boğdan prensi 3.Vilad Tepeş tarafından Osmanlı’ya karşı kullanılmıştır.

718 yılında, Konstantinopolis önlerinde büyük bir Arap filosu, Bizans gemileri önünde cephe almış ve savaşa başlamıştı. Bir müddet sonra Bizans filosunun arka saflarında yer alan gemilerinden bir bölümü öne çıktı ve diğerleri geriye çekildi. Öndeki gemilerden cehennem gibi sönmeyen bir ateş saçılmaya başlandı ve bütün Arap filosunu askerleriyle beraber yakıp kül etti. Sırrı hala çözülemeyen efsanevi Bizans Silahı “Rum Ateşi”nin hikayesi böyle başladı.

Rum ateşi Suriye’den ayrılan bir mimar olan Callinicus adındaki bir adamdan geldiğine inanılır. Çeşitli kimyasallarla deneyler yaptıktan sonra, nihayetinde Rum ateşi olarak bilinen şeyi yarattı , havaya maruz kaldığında, kendiliğinden alevlere dönüşecek bir karışım. Callinicus reçeteyi son derece iyi korudu, sadece Bizans imparatoru ve Callinicus’un ailesi olarak, malzemelerin tamamını biliyorlardı.

On ikinci yüzyıl Bizanslı bilim adamı Marcus Graecis’e göre, Rum ateşinde kullanılan malzemeler saf kükürt, tuz, petrol, Farsça sakızı, zift, çam reçinesi ve çözünmüş nitre içermektedir. Ancak bu karışım silahın tam içeriğini vermemekteydi. Rum ateşini bu kadar eşsiz kılan şey, suya batmış olsa bile, su yakma yeteneğiydi ve bu tür bir yangın suyla söndürülemedi. Bunun yerine, Rum ateşini söndüren en yaygın maddelerden bazıları kum ve idrardı. Bu yanıcı silah, esasen eğilmiş bir borudan atılırdı. Borudan spreyleme şekline sönmeyen ateş fışkırırdı.

Rum ateşi yapma süreci hiçbir zaman yazılmadığından ve son derece gizli tutulduğundan, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1453’te Konstantinopolis’i ele geçirmesiyle silahın varlığı sona erdi. Silahın sırrı tarihin tozlu sayfalarına karıştı…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: