Bilim ve Teknoloji

S-400 Neden Önemli?

S-400 füzesi, orta menzilli modeli olan S-300’den geliştirilmiş yeni nesil Rus yapımı bir uzun menzilli hava savunma füze sistemidir.

Öncelikle bir hava savunma sistemi bir ülke için neden önemlidir? Gelişmiş hava savunma sistemleri, çok iyi radara sahiptirler. Gelişmiş radar sayesinde daha ülke sınırlarına gelmeden bir füzenin, bir uçağın veya bir cismin havadan yaklaştığını fark edebilirsiniz. Eğer ülkenize havadan bir saldırı oluyorsa S-400 tarzı hava savunma sistemleriyle onları durdurabilirsiniz. Bugün hava savunma sistemleri ne olursa olsun çok önemlidir. Çünkü ülkenin hava savunma sistemi olduğunda, radar sisteminin ulaştığı noktalara kadar hava kontrolü sağlayabilir. Her türlü hava saldırısını caydıracağı için ülke, istediği bölgesini uçuşa yasak bölge haline getirebilir. Terörden temizlenen bölgelerde güvenlik sağlanabilir. Aynı zamanda gelişmiş radar sayesinde komşu ülkelerin hava sahasını da gözlemleyebilir. Günümüzde teknolojisi gelişmiş olan, ABD, Çin, Rusya gibi ülkeler kendi hava savunma sistemlerini üretmektedirler. Biz de Türkiye olarak Rus üretimi olan S-400 füzelerini satın alma aşamasındayız. Peki bu S-400 füzelerinin özellikleri neler?

S-400 Özellikleri

Bir S-400 taburu, bir komuta merkezi, 8 fırlatıcı ve 32 füzeden oluşuyor.

S-400, radar sayesinde 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılayıp, saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor.

S-400 sisteminin, en uzun menzilli füzesi 400 kilometre, uzun menzilli füzesi 250 kilometre, orta menzilli füzesi 120 kilometre ve kısa menzilli füzesi de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor.

Sistemin hedefleri arasında hayalet uçaklar, stratejik bombardıman uçakları, elektronik harp uçakları, keşif uçağı, erken uyarı radar uçakları, savaş uçakları, Tomahawk füzeleri ve balistik füzeler yer alıyor.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: