Kültür ve Sanat

SAGOPA KAJMER KİMDİR ?

Yunus Özyavuz veya sahne adıyla Sagopa Kajmer 17 Ağustos 1978 Samsun’da doğmuştur. Türk rap müzisyeni, müzik yapımcısı ve DJ. Samsun’da yerel bir radyoda DJ’lik yaparak ile başladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesinde Fars Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirerek mezun oldu. 1999’da Silahsız Kuvvet adıyla yer alırken sonrasında Sagopa Kajmer ismini kullanmaya başladı.

Sagopa Kajmer isminin ne anlamana geldiğini Beyazıt Öztürk ve Meral Okay’ın sunduğu Nasıl Yani programında şöyle açıklıyor,

“Mısır’da piramitlerde araştırma yapan bir bilim adamı… içerideki tüm koordinasyonları hiyeroglif olarak yazıyor ve daha sonra da orada hayatını kaybediyor akımlardan dolayı. Onun sonrasında gelen bilim adamları, ilimle ilgilenen kişiler papirüslerden okudukları kadarıyla bu keşifleri yapan insanın, Sagopa piramidinin keşfini yapan insanın Kajmeri isminde birisi olduğunu ortaya çıkarıyorlar. Ben de bunu makalede okumuştum üniversite yıllarımda.”

Rap müziğe yönelmesinde RUN-DMC’nin müzikleri etkili olmuştur. Kendi yazdığı sözlerde Ömer Hayyam, Firdevsi ve Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin eserlerinden etkilendiğini söylemiştir. ”Gölge Haramileri” parçasında I.Selim’in, “Istakoz” parçasında ise Aşık Veysel’in bir sözünden alıntı yaptı. Pembe Gazete‘ye verdiği röportajda “Küçükken kendimi Run-DMC’den  Jam Master Jay sanıyordum LL Cool J ve Fat Boys da çok önemli isimlerdir. Onlarla rapi bugüne taşıdım. Etkiyi onlardan aldım.” şeklinde konuştu.

Kajmer’in birkaç şarkısına bakacak olursak eğer,

“Dualar olmasaydı kim kovardı kalleş iblisi ? Kalbim ak da pak da desen yüzünden yansır pisliğin.”

“Gelirken ne getirilir ki ? Giderken ne götürülür ? Dertle anlaş deva bul,üzüntü kalbi sömürür”

“Çıldırdığını düşünürler,o büyük düşünürler.”

“Kalbimde senede kaç kez birisi idam aldı ha!?”

“Fesatlar kapıma vardılar ellerinde güllerle,işlerine gelmediğinde saldırdılar aynı güllerin dikenleriyle”

“İnsan kadar nankörünü bahsettiğiniz kedilerde bile görmedim”

Sagopa Kajmer konserde,

Kajmer’in şarkılarının severek dinliyorum,dinlerken içinden kendimizi bulabileceğimiz sözleri dile getirmiş Kajmer’i dinlemenizi öneririm.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: