Genel

Şans doğuştan mı gelir?

 

 

İngiliz araştırmacı Psikoloji Profesörü Doktor Richard Wiseman yaptığı araştırmalar sonucu hayata pozitif bakan insanların daha şanslı olduklarını söylüyor.

Bir çoğumuz şansın doğuştan kişiye geldiğine inanırız veya ne yaparsak yapalım şansımızı artıramayacağımızı düşünürüz. Çevremizde ki şanslı, başarılı, zengin, mutlu insanları içten içe kıskanırız.

İngiliz araştırmacı Psikoloji Profesörü Doktor Richard Wiseman yaptığı araştırmalar sonucu hayata pozitif bakan insanların daha şanslı olduklarını ve kötü şansı yenmenin yollarını açıkladı: “Herkes kendi şansını kendisi yaratıyor.”

Prof. Dr. Wiseman’ın Şans Tanımı

“Birkaç saniyelik kötü şans, uzun yıllar çabalamak zorunda bırakabilir bizi. Buna karşılık bir anlık iyi şans da, ömür boyu başarıyı ve mutluluğu getirebilir. Şans, olmayacak bir olayı olanaklı hale getirme gücüne sahiptir; yaşam ve ölüm arasındaki, kazanç ve kayıp, mutluluk ve ümitsizlik arasındaki farkı yaratır.” Wiseman, bu fikrinin birçok insana korkutucu geldiğinin de altını çiziyor: “Çünkü insan, geleceğinin kendi kontrolü altında olduğunu düşünmekten hoşlanır!”

 

Wiseman’ın Londra sokaklarında rastgele seçtikleri insanlarla konuşan araştırma ekibi deneklerin %50’ sinin kendilerini şanslı gördüklerini, %14’ ünün kendilerini şanssız gördüklerini ortaya koydular. İlginç olansa kendilerini bir alanda şanslı bulan insanlar diğer alanlarda da şanslı olduklarını düşünüyorlardı. Wiseman, “Araştırmanın diğer sonucunun insanların şansın ya da   şanssızlığın tamamen kader olduğunu düşünmesı” diyor

 

Daha Şanslı Olmak İçin;

Tesadüflere bağlı fırsatları çoğalt!

İç sesini dinle!

Geleceğin iyi olacağını düşün

Kötü şansı talihe dönüştür!

 

Fortuna favet fortibus “Talih cesurdan yanadır”

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top