Spor

Sarı Lacivert Çınar 112 Yaşında

1899 yılında II. Abdulhamit’in baskıcı rejimine daha fazla dayanamayan gençlerden deniz harp okulu öğrencisi Fırat Hüsnü , eski hariciyecilerden Reşat Danyal ve Mehmet Ali sisteme karşı ‘siyah çoraplılar’ adlı bir futbol takımı kurdular. O gün Fenerbahçe’nin tarihi başladı.
O dönemde Türklerin dernek kurmaları veya üye olmaları yasaktı. Ama Ermeniler, İngilizler için bu geçerli değildi. Onlar moda çayırlarında top koşturuyordu. Durum böyle olunca Kadıköy’lü Türklerde bir takım kurmak istiyorlardı. Bunun üzerine Fırat HÜSNÜ önderliğinde gençler siyah çoraplılar adlı kulübü kurdu. Ama hikaye fazla uzun sürmedi. Daha ilk maçlarında Hafiyelere yakalandılar. Kulüp kapatıldı.

2 yıl sonra gençler tekrar kulüp kurmaya karar verdiler. Kulübün adı kadıköy Spor kulübü koydular. Ama sonu siyah çoraplılar dan farklı olmadı. Çok zaman geçmeden bu kulüpte kapatıldı.

Takvimler 1907 yılına geldiğinde, saltanatın 33. Yılı olmuştu. Padişah rejim karşıtları ile uğraşmaktan yorulmuştu. Baskıcı rejimin etkisi azalınca gençler bu ortamdan cesaret aldılar. Hariciye Nazırı Asım ve Server Paşaların torunu Londra Sefareti Başkatibi Nuri Bey’in oğlu Ziya Bey ile Harekat Ordusu Feriki (Tümgeneral) Şevki Paşa’nın oğlu Ayetullah Bey ve ünlü edebiyatçı Sami Paşazade Sezai Bey’in yeğeni Enver Necip Bey (Okaner) bir takım kurmak üzere görüşüyorlardı.

Necip Beyin moda beş bıyık sokağı 3 numaralı evinde yapılan toplantı sonrasında Fenerbahçe Spor kulübü adında bir kulüp kurmaya karar verdiler.

3 Mayıs 1907 ‘de kulüp kuruldu.

Kulüp adını ve amblemini kurulduğu semtten bulunan fenerden, sarı beyaz renkleri Papatyadan almıştır.Bugün bu büyük çınarın 112. Yılı, nice 112 yıllara.

Bugün aynı zamanda Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün Fenerbahçe Spor kulübü’nü ziyaretinin 101. Yılı. 3 Mayıs 1918 yılında ziyaret ettiğinde şu sözler kayıta geçiyor; Fenerbahçe Spor kulubü her tarafta beğenilip değer verilen,ortaya çıkmış eser ve çalışmalarını duymuş ve bu kulübü ziyaret edip bu işte emeği, yardımları olanları tebrik etmeyi görev edinmiştim.
Bu görev ancak bugün yerine getirebilmiştir. Taktir ettiğimi ve kutladığımı buraya kaydetmekle övünüyorum.
Bunun yanı sıra 1932 yılında fenerbahçe spor kulubünün kulüp binası için 500 Lira gönderdiğini bilmemiz gerekiyor. Bu parayı gönderdiğinin haberininide Özel Kalem müdürüne yazdırdığı o mektupta şu sözler geçiyor ;“Fenerbahçe Spor Klübü İdare Heyeti’ne,

Kadıköy.

Yeni klüp binanızın inşasına yardım olmak üzere Reisicumhur Hazretleri’nin emirleriyle İş Bankasi’yle heyet-i idare nâmına (500) beşyüz lira gönderilmiştir. Alındığının iş’ar buyurulmasını (bildirilmesini) rica ile hürmetlerimi takdim ederim efendim.

Atatürk’ün spora verdiği desteği bu örnekle de anlayabiliyoruz.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top